Základní informace
Titul CZDvě balady na slova lidové poezie
Podtitul CZpro alt a klavír
Titul ENTwo Ballads to Folk Poetry Lyrics
Podtitul ENfor alto and piano
Titul DEZwei Balladen auf Volkstexte
Podtitul DEfür Altstimme und Klavier
KategorieVokální hudba
PodkategoriePísně s doprovodem klavíru
Halbreichovo číslo228
Části (věty)1. Putovali hudci (Andante moderato); 2. Sirota (Moderato)
Durata
Nástrojové obsazeníA Pf
Dedikant Borová, Olga
Diplomatický přepis věnováníMilostivé Paní | Olze Borové-Valouškové
Původ
Místo kompozicePaříž
Rok dokončení1932
Započetí kompozice12/1932
Dokončení kompozice12/1932
Premiéra
Interpret Borová, Olga
Datum premiéry29.04.1933
Místo premiéryPraha
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
UloženíPolička
Současný vlastníkNadace Bohuslava Martinů
Poznámka k autografuV Centru Bohuslava Martinů v Poličce uložen také opis cizí rukou (PBM Af 187).
Copyright
CopyrightSchott Music Panton, Praha
Vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Text: lidová poezie. *** Název na titulní straně autografu: "Dvě balady [podtržený hlavní název] | na slova lidové poesie. [1. podtitul] | pro alt a piano. [2. podtitul]".
O skladbě

Z tvorby Bohuslava Martinů pro hlas a klavír jsou bezesporu nejznámější cykly na texty lidové poezie Nový Špalíček, H 288, Písničky na jednu stránku, H 294 a Písničky na dvě stránky (H. 302). Přesto by bylo mylné se domnívat, že si Martinů pro své písně vybíral pouze tento typ textů. Před odchodem do Paříže zhudebňoval texty básníků české a německé literatury devatenáctého století (Josef Václav Sládek, Adolf Heyduk,  Johann Wolfgang von Goethe, Heinrich Heine, Detlef von Liliencron), po roce 1923 se přiklonil k básníkům francouzským  (Guillaume Apollinaire, Jean Aicard, F. de Gramont). Ke kompozici pro toto obsazení se Martinů s přestávkami vracel po dobu více než třiceti let (první píseň je z roku 1910, Písničky na dvě stránky uzavírají tuto část tvorby v roce 1944).  Většina z téměř stovky písní pro hlas a klavír pochází z mládí a některé jsou ještě poznamenány kompoziční nezralostí skladatele. Písně vznikaly příležitostně, ať již v souvislosti s milostným  vzplanutím  skladatele, či jako dárek blízkým přátelům.

Dvě balady na texty lidové poezie (H. 228)  jsou určeny Olze Borové-Valouškové, která Martinů očarovala ve Smetanových operách v Národním divadle již v roce 1910. Prostřednictvím hojných  dedikací (celkem 12 písní na různé texty)  si chtěl Martinů nejspíše otevřít cestu do srdce této zpěvačky. Dvě balady by se již daly přiřadit k známé trojici shora uvedených písňových cyklů – jsou zhudebněny s obzvláštní citlivostí skladatele pro baladický obsah textu a zároveň je zde již rozpoznatelný hudební jazyk posledních vrcholných cyklů.  Tyto dvě písně z roku 1932 bývají bohužel často přehlíženy. 

Program koncertu Festivalu Bohuslava Martinů, 8.12. 2004

« předchozí
ID 458 (záznam 1 / 0)
další »