Základní informace
Titul CZPastorely ze Stowe
Podtitul CZpro pět zobcových fléten, klarinet, dvoje housle a violoncello
Titul ENStowe Pastorals [auth.]
Podtitul ENfor five recorders, clarinet, two violins and violoncello
Titul DEStowe Pastorals
Podtitul DEfür fünf Blockflöten, Klarinette, zwei Violinen und Cello
KategorieKomorní hudba
PodkategorieNonety
Halbreichovo číslo335
Části (věty)1. Poco allegro; 2. Moderato (Poco andante); 3. Allegro poco moderato
Durata10'
Nástrojové obsazeníFl Fl Fl Fl Fl Cl Vl Vl Vc
Poznámka k věnováníPodle Charlotte Martinů věnováno Trapp Family Singers (Můj život s Bohuslavem Martinů, Praha, 2003, s. 139).
Původ
Místo kompoziceNew York, NY
Rok dokončení1951
Započetí kompozice05.11.1951
Dokončení kompozice25.11.1951
Premiéra
Datum premiéry07.05.1952
Místo premiéryBasilej (Konservatorium)
Ansámbl Trapp Family Singers (Ensemble)
Trapp Family Singers
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
UloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Poznámka k autografuV Paul Sacher Stiftung uloženy dvě reprodukce autografní partitury a opis partů cizí rukou. *** Další reprodukce autografní partitury se nachází v majetku Bärenreiter Verlag v Kasselu.
Copyright
CopyrightBärenreiter, Kassel
Odkaz na prodejcekoupit
Vydání
Bärenreiter, Kassel, Kassel, 1960
Signatura IBM: 1158
Specifikace vydání: 1. vydání - partitura + hlasy
Detaily tohoto vydání
Bärenreiter Praha, Praha, 2015
Signatura IBM: SV MAR 3
Specifikace vydání: Souborné vydání díla Bohuslava Martinů
Detaily tohoto vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Zobcové flétny: 2 sopránové, 2 tenorové (případně 1 tenorová a 1 altová) a 1 basová. *** Skladba byla publikována pod názvem "Pastorals" (Bärenreiter, Kassel 1960).
O skladbě

 

Pastorely ze Stowe, H 335 napsal Martinů v listopadu 1951 v New Yorku a věnoval je souboru The Trapp Family. Jejich neobvyklé obsazení  zjevně vycházelo z možností a instrumentáře dedikantů, které Martinů poznal o několik let dříve v Bostonu. Podle Franka Rybky byl Martinů tímto souborem při jejich vzájemném setkání zaujat a již tehdy se rozhodl, že pro něj zkomponuje vokální skladbu. Pastorely ze Stowe však nevznikly přímo na jejich objednávku, Martinů je složil jako vzpomínku na Stowe, kde pobýval v létě 1951. Tehdy se nesetkal přímo s nikým z rodiny, jednal jen s jejím přítelem Franzem Wasnerem, který kupodivu nebyl skladatelovu záměru příliš nakloněn a řešil s ním hlavně otázku stylu, charakteristického pro Trapp Family (tj. interpretace lidové a umělé hudby 17. a 18. století). Po návratu do New Yorku zkomponoval Martinů mezi 5. a 25. listopadem nonet Stowe Pastorals, který je oproti jeho původnímu plánu skladbou ryze instrumentální. V dopise svému švýcarskému příteli a mecenáši Paulu Sacherovi zmínil, že jej napsal pro blíže nespecifikovaný festival v Basileji. Premiéra Stowe Pastorals se uskutečnila 7. května 1952 v basilejském rozhlasu v rámci oslav 25. výročí založení tamní pobočky Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (IGNM). Martinů, žijící v té době v USA, se jí nezúčastnil. Nahrávku koncertu však slyšel o sedm let později ze záznamu (REC), který mu v roce 1959 přivezl na Schönenberg jeho přítel a ředitel basilejského rozhlasu Conrad Beck. Na koncert reagovalo několik recenzí v dobovém tisku, několik z nich dílo pochválilo, Na jaře 1959 začalo nakladatelství Bärenreiter připravovat vydání díla. Martinů kvůli tomu hledal provozovací materiál z premiéry, hlavně party zobcových fléten, ve kterých mohly být zaneseny opravy a úpravy, důležité pro finální podobu díla. Tyto materiály se mu bohužel najít nepodařilo. V rámci příprav otevřel nakladatel otázku definitivního názvu díla, odkaz na málo známé město Stowe se mu zdál být matoucí. Martinů s tím souhlasil a skladba vyšla v roce 1960 pod stručnějším názvem Pastorals. Tato edice se vrací k celému původnímu názvu Stowe Pastorals, odkazujícím na místo, které skladatele inspirovalo ke vzniku skladby, a na její dedikanty.

Jitka Zichová, Souborné vydání děl Bohuslava Martinů IV/4/I, © 2015 Editio Bärenreiter Praha

 

« předchozí
ID 257 (záznam 1 / 0)
další »