Základní informace
Titul CZEtudy a polky
Podtitul CZšestnáct klavírních skladeb ve třech sešitech
Titul ENEtudes and Polkas [auth.]
Podtitul ENsixteen piano pieces in three books
Titul DEEtüden und Polkas
Podtitul DEsechzehn Klavierstücke in drei Heften
KategorieKlávesové nástroje
PodkategorieKlavír
Halbreichovo číslo308
Části (věty)I.: 1. Etude in D (Allegro /poco/); 2. Polka in D (Poco allegro); 3. Etude in A (Vivo); 4. Polka in A (Poco allegro); 5. Pastorale (Moderato); 6. Etude (Poco allegro) *** II: 1. Etude in C (Allegro); 2. Polka in F (Poco allegro); 3. Dance-Etude (Allegretto); 4. Polka in E (Allegro moderato); 5. Etude in F (Allegro) *** III: 1. Etude in A (Moderato); 2. Polka in A (Poco allegro); 3. Etude in F (Allegro); 4. Polka in A (Moderato) 5. Etude in F (Allegro) [označení skladeb v tisku (Boosey & Hawkes, 1946); pro odlišnosti od autografu viz pole Poznámka]
Durata32' (11' 30'' + 10' 15'' + 10' 15'')
Nástrojové obsazeníPf
Dedikant Gilmore, Ann
Johnstone, Winifred
Smith, Nora
Weir-Jablonka, Jean
Diplomatický přepis věnováníTo Mrs. Nora Smith [I: 5; Nora Stanley-Smith]; To Mrs. Ann Gilmore [I: 6]; To Jean Weir-Jablonka [II: 2]; To Winifred Johnstone (III: 4)
Poznámka k věnováníVěnování v autografu. Dvě další věnování v tisku (B&H 1946): "To Milunka Svoboda" [Milada Svobodová] (I: 2) a "To Antonín Svoboda" (II: 4)
Původ
Místo kompoziceCape Cod, Massachusetts
Rok dokončení1945
Započetí kompozice27.07.1945
Dokončení kompozice28.08.1945
Premiéra
Interpret Firkušný, Rudolf
Datum premiéry18.01.1946
Místo premiéryNew York, Carnegie Hall
Uložení autografu
InstituceCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
UloženíPolička
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Copyright
CopyrightBoosey & Hawkes, London-New York
Odkaz na prodejcekoupit
Vydání
Boosey & Hawkes, Londýn, 1946
Signatura IBM: 1106, 1107, 1117
Specifikace vydání: 1. vydání
Detaily tohoto vydání
Boosey & Hawkes, Londýn, 1978
Signatura IBM: 1108, 1108zan
Specifikace vydání: Přetisk 1. vydání, vše v jednom sešitu
Detaily tohoto vydání
Supraphon, Praha, 1990
Signatura IBM: 1108a
Specifikace vydání: Přetisk vydání B&H
Detaily tohoto vydání
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Tempové označení Polky in A (sešit I: 4) v tisku: "Poco allargando" (v autografu: "Poco Allegro"). *** Rozdílně pojmenované skladby v autografu: sešit I, č. 3: "Etude in a"; sešit II, č. 1: "Etude in e"; sešit III, č. 1: "Etude in a"; sešit III, č. 2: "Polka in h"; sešit III, č. 4: "Polka in a".
O skladbě

Na jednom z životních i uměleckých vrcholů, po úspěchu prvního provedení 4. symfonie, H 305, v těsné blízkosti závěru 2. světové války a s ním spjaté vidiny návratu do vlasti, zastihla Martinů objednávka vydavatelství Boosey & Hawkes na složení krátkých klavírních skladeb. Martinů patřil v té době v USA k nejslavnějším skladatelům, vyučoval na prestižních vysokých školách (o něco později k nim přibyla i Princetonská univerzita), jeho symfonická díla hrály nejvýznamnější americké symfonické orchestry, největší americké deníky tiskly rozsáhlé recense jeho nových skladeb a oslavné články k jeho životním jubileům. Boosey & Hawkes vydával jeho symfonie i díla pro komorní orchestr a tak Martinů i tuto objednávku přijal a během července a srpna 1945 zkomponoval Etudy a polky, šestnáct krátkých skladeb, jejichž český tón a blízkost ke klavírním polkám Bedřicha Smetany není náhodná. Právě při srovnání Etud a Polek například s Třemi českými tanci, H 154, z roku 1926 však vyjde zřetelně najevo, jakými proměnami prošla hudební řeč jejich tvůrce v uplynulých dvaceti letech: rytmika navzdory své pregnantnosti již vůbec není vázána taktovými čarami, melodie jsou fantasijní uvolněné, celkový charakter díla je cudný až intimní a forma každé části zcela individuální.

Aleš Březina, Bohuslav Martinů: Selected Masterpieces, © 2001 Supraphon Music a.s

« předchozí
ID 231 (záznam 1 / 0)
další »