Základní informace
Titul CZLíbej, milá, líbej! [auth.]
Titul ENKiss, My Sweetheart, Kiss
Titul DEKüsse mich, meine Geliebte, küsse mich
KategorieVokální hudba
PodkategoriePísně s doprovodem klavíru
Halbreichovo číslo27
Nástrojové obsazeníV Pf
Původ
Místo kompozicePraha
Rok dokončení1910
Započetí kompozice1910
Dokončení kompozice17.10.1910
Premiéra
Uložení autografu
Poznámka k autografuRukopis nezvěstný. V Centru Bohuslava Martinů v Poličce uložen pouze náčrt.
Copyright
CopyrightNakladatelská práva volná
Prameny
Vazby Související písemnosti
Dokumenty v Knihovně
Poznámka Text J. Manin.
O skladbě

V létě roku 1910 trávil Martinů část svých prázdnin společně s bratrem Františkem v klášteře premonstrátů v Želivi, kde František restauroval klášterní obrazy.

[...] Právě zde vzplál [Martinů] silným milostným citem. Trápení s konzervatoří i s vlastní rodinou se ve dvaceti letech přece jen dá někdy překonat bez velkých následků. Krize, která vyvolala v život počátkem července Anděla smrti, H 17, byla už zřejmě šťastně zažehnána, neboť tu mladý skladatel nečekaně potkal anděla hodného zbožňování.

Slečna Líba Zítková ho okouzlila. Psal pro ni zanícené písně, dokud románek energicky nepřerušil klášterní sládek, dívčin strýc. Patří sem skladby Kde jsem to byla (Líbě – Božka) podle básně Růženy Jesenské (Želiv 5. srpna 1910), i Proč zoubky tvé tak smály se (text V. Houdek, Líbě Zítkové – Božka Martinů, Želiv 6. srpna 1910) [v Helbreichově katalogu jako Dvě písně, H 21]. Možná že i Líbej, milá, líbej, H 27, (slova J. Manin), psaná již po prázdninách téhož roku v Praze (17. října 1910), mohla mít spřízněnou inspiraci. Zcela jistě to však platí o další písni datované ze stejného dne – O modrých očích, H 70 [viz autorova dedikace na titulní straně autografu].

Jaroslav Mihule, Martinů: osud skladatele, Praha: Karolinum, 2002, s. 45 [zkrátila a doplnila Jana Burdová, 2024].

Nahrávka skladby byla poprvé vydána společností Naxos v roce 2014 (Martinů: Songs, Vol. 2 – The Months; Jana Wallingerová, Giorgio Koukl).

« předchozí
ID 109 (záznam 1 / 0)
další »