Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelŠafránek, Miloš
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání20.10.1954
PříjemceMartinů, Marie
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce, pozůstalost Miloše Šafránka
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura v IBMMar 1954-10-20
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahMiloš Šafránek byl 14 dní v nemocnici. Naštěstí vše dobře dopadlo i bez operace. Dopis od BM mu udělal velikou radost. Odpovídá na některé jeho dotazy a žádosti. Pokračování básně J. A. Komenského neexistuje, v Kancionálu následují jen náboženské písně. Báseň Gilgamesh [Epos o Gilgamešovi] je do češtiny přeložen dvakrát - v Brně vyšla za války v překladu [Ferdinanda] Stiebitze - ten však užívá hexametrů podle Homéra. Kvalitnější překlad je od doc. [Lubora] Matouše vycházejícího přímo z originálu užívajícího jambického, anapestového atd. verše. Lubor Matouš by dal k dispozici průklep svého překladu, ale až asi za měsíc. Bude chtít BM počkat? MŠ prozatím obstará alespoň Stiebitzův překlad.
MŠ neví, kdy se dostane do Poličky, stále je pod dozorem lékařů. Snad by mohl přijet ještě před Vánocemi, rád by viděl zasněženou Vysočinu. 28. 9. bylo v Praze velmi povedené provedení [2.] HOUSLOVÉHO KONCERTU se sólistou Bruno Bělčíkem a s dirigentem Václavem Neumannem (hrál Symf. orch. hl. m. Prahy FOK). Na jedné ze zkoušek MŠ před koncertem přednášel o BM a jeho díle. Se sólistou BB byl v kontaktu již od prázdnin. Bylo to o mnoho lepší provedení, než před třemi lety s Alexandrem Plockem.
V pondělí poslouchal Novákovic [Duo Eliška Nováková a Jan Novák] ve TŘECH TANCÍCH [nejspíš Tři české tance] - hráli pěkně, mohli ale lépe propracovat dynamiku. Zítra hraje Břetislav Bakala v Brně 5. SYMFONII. V sobotu hraje Alena Poláková PRELUDIA [patrně OSM PRELUDIÍ] pro klavír vedle Preludií a fug Bachových. BM dílo je hráno co chvíli. Také Smetanovo kvarteto bude uvádět buď 3. nebo 6. SMYČCOVÝ KVARTET.
MŠ se znovu dotazuje na některé nezodpovězené dotazy z předešlých dopisů. Zajímá se o operu na Goldoniho [MIRANDOLINU] a o 6. SYMFONII.
Celkový počet listů2
Počet popsaných stránek4
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Lokace jako předmět
Brno
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 8353 (záznam 1 / 0)
další »