Základní informace
Typ dokumentu Dopis, Soupis skladeb, Varia
OdesílatelMartinů, rodina v Poličce
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPolička
Datum odeslání1955
Poznámka k datu odeslání[po září 1955]
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPraha
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce; pozůstalost Karla Šebánka; 09/2018.
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastník- Soukromý vlastník, Private owner
Signatura v IBMŠeb 1955-00-00
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahSoučasně odepisuje na první dopis Karla Šebánka, ve kterém žádá o některé partitury. VZPOURA NOT je majetkem Brněnského divadla, měli už partituru doma, ale chtěli ji zpět. KDO JE NA SVĚTĚ NEJMOCNĚJŠÍ je v Národním divadle v Praze - třeba by divadla KŠ partitury zapůjčily. Tuzíž mají doma pouze THE BUTTERFLY. K přiloženému soupisu [viz. Příloha] musí dodat, že má vše uložené ve spořitelně v safeu, přesně si nepamatuje, co vše je v rukopise a ve spořitelně je těžké to prohledávat - bude-li tedy KŠ něco z vypsaných skladeb potřebovat, ať napíše, a oni tam zajdou to vyhledat. Mimo jiné je tam asi 22 sešitů "SERENÁDA" - to myslí, že není rukopis, pak 25–30 sešitů "MALÉ TANEČNÍ SUITY", který KŠ sám poslal a jejíž partitura je asi u pana [Miloše] Šafránka? Zde jsou jen hlasy. Bohuslav Martinů píše často je v dobré náladě a s chutí do práce. V neděli měli [rodina v Poličce] návštěvu 4 ctitelů BM z Brna. S jedním z nich, s prof. [Zdeňkem] Zouharem, vedl BM korespondenci. Byli nadšení, chystají v Brně 8.12. koncert - jen Polička mlčí.V Brně dávali 31.10. TŘI ČESKÉ TANCE a 21.10. V. SYMFONII. 3.11. KONCERT PRO VIOLONCELLO [hrál Miloš] Sádlo. MM KŠ prosí, aby jí napsal, který verš v HYMNU KE SVATÉMU JAKUBU je závadný, aby mohli autora včas upozornit.

(Přílohy: Soupis skladeb; text HYMNU KE SVATÉMU JAKUBU; poznámky BM k HYMNU; viz. Přílohy)
Celkový počet listů1 + 1 + 1 + 1
Počet popsaných stránek2 + 2 + 2 + 1
PoznámkaPsáno rukou Marie Martinů.
FixaceRukopis
Přílohy1) Rukopisy Bohuslava Martinů v majetku jeho rodiny v Poličce [1 list z obou stran popsaný]:
Divadlo za branou, partitura? předehry; Polní mše, partitura; Špalíček, partitura I./III.; Dechový kvintet/klavírní, partitura; Česká rhapsodie, partitura; Nipponari, partitura; Smrt Tintagliova, " ; Posvícení, " ; Tři přání, partitura I./III.; O motýlu, který dupal, partitura; Anděl smrti, partitura; Invence, " ; Intermezzo, housle a klavír; Sonatina, (instr.) " [?]; Hry o Marii, ?; Noc – Stán, partitura; Smyčcové kvarteto, neúplná partitura?; Kvintet 1911; Houslová sonáta C dur (skica); Voják a tanečnice; Concertino pro klavír a orchestr, partitura (v červené vazbě); Larmes du couteau, partitura?; Dvě písně s prův. klavíru (Černošská ukolébavka a j.); Fantazie pro dva klavíry;
Malá taneční suita (archivní materiál psaný skladatelem - bez partitury);
Památník skladatelův, obsahující jeho vlastní kresby se vztahem k poličským přátelům, vázaný.

Drobné skladby:
La Libellule; Le soir; Danseuses de Jawa; Colombina; Pierotovo zastaveníčko; Puppenball; Chanson triste (1911); Barcarolla; Arabeska; Intermezzo; Polonaise; Prelude II.; Polka; Balada (k obrazu "Poslední akordy Chopina"); Sen o minulosti; Balada (k Böcklinovu obrazu "Villa na moři"); Nocturno I. ?; Pod sochou Anděla smrti.

2) Hymnus ke sv. Jakubu [text hymnu na jednom listu z obou stran popsaném]

3) Poznámky B. k Hymnu [1 strana poznámek]: Musí to býti provedeno tak, jak je to napsáno, jenom varhany a jedna arie jest s čelem solo, ale mohou to hráti dvě neb tři čela. Orchestr je třeba jen na začátku několik taktů (je to poněkud navrženo v partituře) a potom na závěrečný sbor jako doprovod. Stačí docela malý ensemble, hlavně smyčce a horny a nějaký dechový instrument, vše ostatní je ve varhanách. - Je tam sbor a solo pro soprán a alt, a solo pro bas a mluvčí, který recituje epištolu z Boble. Varhany jsou psány jako pro piano, tak si to musí upravit a doplnit pedály a t. d. Tam kde je Alegro má hráti všechny oktávy.
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciCBM
Datum digitalizace2018
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 8240 (záznam 1 / 0)
další »