Základní informace
Typ dokumentu Varia
OdesílatelHipman, Silvestr
Odesílatel (korporace)
Datum odeslání1963
Poznámka k datu odeslání[vzpomínky na rok 1932 psané zřejmě v roce 1963]
Příjemce
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Městského muzea v Čáslavi, 08/2020
Signatura současného vlastníkapřír. č. 370/78; 413
Signatura v IBMHipS 1963-00-00
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahSilvestr Hipman vzpomíná ve stati pojmenované "S básníky na konci světa" na výpravu do francouzského Camaretu, kam se společně s dalšími českými krajany (Petrem Křičkou a Milanem Janů) vydal v červnu roku 1932. Místo si oblíbil také Jan Zrzavý a navštívili jej později i Bohuslav Martinů a Stanislav Novák.
SH popisuje svou cestu přes Holandsko, kde se účastnil úspěšného vystoupení Pěveckého sdružení pražských učitelek v Amsterdamu a cestou do Camaretu se kromě Antverp a Bruselu zastavil v Paříži, kde se sešel s Bohuslavem Martinů [asi 21. 6. 1932]. SH zavzpomínal na setkání s Martinů v roce 1926 i na jeho tehdejší ubytování u Václava Nebeského, vzpomněl také další setkání s BM a jeho budoucí ženou Charlottou při cestě na pařížskou premiéru Prodané nevěsty v roce 1928.
Bohuslava Martinů tentokrát zastihl doma na rue Mandar při práci a byl pozván Charlottou Martinů na oběd. Mluvili hodně o Paříži i o Praze. Martinů také uvažoval o cestě do Camaretu, který již znal z vyprávění Jana Zrzavého. Po obědě ještě BM doprovodil SH zpět na Montparnass (kde byl SH ubytovaný) cestou na boulevard Raspail, kde si BM potřeboval koupit gramofonové desky. Cestou ještě SH pořídil několik fotografií BM [viz fond fotografií Institutu B. Martinů]. Poté SH zamířil na návštěvu Jana Zrzavého, kterého zastihl těsně před odjezdem do Prahy na sokolský slet.
FixaceStrojopis
Vpisky, přípisyŠkrty a rukopisné vpisky
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciMěstské muzeum v Čáslavi
Datum digitalizace08/2020
Lokace jako předmět
Amsterdam
Antverpy
Brest
Bretaň
Brusel
Camaret-sur-Mer
Laeken, Brusel
Nizozemsko
Paříž
Praha
Rotterdam
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 8070 (záznam 1 / 0)
další »