Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Datum odeslání13.04.1937
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 211
Signatura v IBMMar 1937-04-13
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů je zpět v Paříži, odjel v sobotu. Pobyt v Praze byl únavný. Do Paříže jel s „jedním známým“. Charlotte Martinů má radost, že vyšlo podepsání smlouvy s Melantrichem. Z OSA by měli poslat do Poličky 400 Kč na rádio. „Dnes“ v Revue musicale SMYČCOVÉ TRIO Č.2. BM je „zvědav co bude říkat“ Miloš Šafránek, připomene mu bratra Františka; „(Jaromíru) Pečírkovi jsem to řekl.“ „Příště napíšu více o sobě.“ BM i ChM pozdravují.
Diplomatický přepis dopisu

Paris 13./ IV 1937Drazí  píšu Vám v rychlosti abyste neměli o mě starost, už jsem zase zpátky v Paříži odjel jsem v sobotu[1] a jsem pořádně unaven, to bylo nějakého běhání a mluvení a byl bych tam měl jeŝtě dosti práce ale už mě zase zde čekaly závazky, také jsem už byl moc unaven. Teď si musím trochu odpočinouti a pak zase do práce. Cesta byla příjemná jel jeden známý do Paříže se mnou pozval mě na oběd a byli jsme vlastně celou cestu mimo noc v restauračním voze. V noci jsem byl sám mohl jsem spáti celou noc. Charlotte[2] měla radost že jsem už zpět a také že se to v Praze povedlo bude to teď lehčí a méně starostí.[3] Žádal jsem v Ochraném sdružení[4] aby Vám poslali 400 Kč na to radio, nevím zdali to poslali ale doufám že ano, zbytek Vám poŝlu později, už asi se také těŝíte. Jenom si to nechte vše vysvětliti od p. nadporučíka[5] jak se s tím zachází a napište mi jak to hraje. Napiŝtě zdali poslali ty peníze. Ty ostatní věci jsem nechal poslat kurýrem ale jeŝtě to nepřišlo asi  příští týden. Dnes mi hrají v Revue musicale[6] smyčcové Trio,[7] tak tam jdeme. Jsem zvědav co bude říkat p. Šafránek[8] ještě jsem ho neviděl, připomenu mu znovu Fanouŝe,[9] on mi ale už v Praze slíbil že tam dopíše ale myslím že neměl mnoho času. Pečírkovi[10] jsem to řekl. Napiŝte co je u Vás nového, jak se Vám líbí radio a co posloucháte. Příŝtě napíŝu více o sobě.Charlotte i já Vás moc zdravíme.VášBohouš.


Věcné poznámky k DP

[1] BM svůj krátký pobyt v Československu počínající koncem března (PBM Kr 209) ukončil v sobotu 10. 4. 1937.[2] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.[3] BM má na mysli uzavření smlouvy s nakladatelstvím Melantrich na vydávání skladeb BM za pravidelný měsíční honorář (PBM Kr 210).[4] Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (založen v roce 1919) vyplácel BM tantiémy za provozování jeho děl.[5] Pravděpodobně nájemník v domku rodiny Martinů v Poličce (PBM Kr 214).[6] La Revue Musicale – francouzská hudební společnost založená v roce 1920 (vydávala stejnojmenný časopis).[7] Smyčcové trio č. 2, H 238.[8] Miloš Šafránek (1894-1982), tajemník tiskového odboru na velvyslanectví v Paříži v letech 1927 – 1937 a přítel BM.[9] Prostřednictvím svých kontaktů se BM často snažil pomoci svému bratrovi Františku Martinů (1880-1958) najít práci.[10] Jaromír Pečírka (1891-1966), český historik a kritik výtvarného i hudebního umění.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 764 (záznam 1 / 0)
další »