Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Poznámka k lokaci odeslání[Paříž]
Datum odeslání22.09.1934
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 141
Signatura v IBMMar 1934-09-22
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahZpět v Paříži; ve Filadelfii chtějí provést violoncellový koncert (č. 1) a Kvartet s orchestrem; Talich "tu benátskou skladbu" (Invence pro orchestr) v únoru v Praze; Milča Mayerová chce od něj něco tančit; 28.10. asi v Paříži v rozhlase Rapsódie; nakladatelé včetně Schotta nyní nechtějí vydávat; bude nucen zase "nějaký film v Praze sehnat, z těch divadel člověk taky nezbohatne"; nevylučuje, že příští rok získá cenu za operu; zemřel pan Brandl; osobní starosti St. Nováka; lístek z Poličky, podepsán také Rippl - snad též Nezval?; psal též Jarka Filipi; lokalizace obchodu na Václavském náměstí (též kresba půdorysu).
Diplomatický přepis dopisu

[Paříž] 22/9 934Drazí,tak jsme se už vrátili[1] a našli jsme vše v pořádku, měl jsem tu korespondenci ze všech dílu světa. Z Ameriky, chtějí tam hrát ve Filadelfii čelový koncert[2] a kvartett s orchestrem[3]. Talich[4] bude hráti tu benátskou skladbu[5] v únoru v Praze. Také mi psala ta tanečnice z Prahy Milča Mayerová[6], taky chce něco ode mne tančit. 28. října zde budou hráti asi v Radiu tu Rhapsodii[7] co byla provedena asi před dvěmi lety zde. Z Anglie mi psal jeden člen ruského baletu[8] Tak jsem měl co dělat než jsem to vše vyřídil. Hodně jsem si odpočínul, tak se zase dám do práce ale s nakladately je to teď moc těžké, nikdo nic nechce vydat a pŭjdeli to takhle jeŝtě nějaký čas budou nuceni zavříti. Se Schottem[9] v Německu také nic nejde teď dělat, tak sám nevím jak to všecko půjde dále, budu muset zase nějaký film v Praze sehnat, s těch divadel člověk taky nezbohatné. Kdybych tak přece jenom mohl urvat tu cenu za operu pro příští rok[10] bylo by to dobré, ale budou na to asi vážní konkurenti, přes to je možno že se mi to podaří, budu si to muset až budu v Brně trochu zařídit. Stáňa[11] mi také psal, ale vlastně jsem se to dozvěděl už v Benátkách. Ten pan Brandl to byl můž pí B.[12] zemřel v nemocnici a byla to velká tragedie, protože už byli skoro rozvedeni s pí B. a on se chtěl znova oženiti a nějakou paní, která po jeho smrti, skočila ze čtvrtého patra a zabila se. Moc se o tom v Praze mluvilo a myslím že měl Stáňa co dělat aby zase ten rozvod k vŭli dědictví nějak urovnali. Tak teď nevím co bude dělat, píše že vyčká v klidu, jako vždycky, jak se to vyvine. Myslím že to nemůže jinak dopadnout než se ji vezme, ale začátky to nemá pro manželství moc pěkné a bude mít pořádnou starost a dvě velké dcery. Sám ostatně do toho za každou cenu lezl. Dostal jsem z Poličky od někoho lístek, byl na něm podepsán také Ripl[13], ale nemohu to rozluŝtit, od koho to je. Nebyl tam náhodou Nezval[14]? Také mi psal Jarka Filipi, jeho mladší bratr[15] chce vstoupit zde do cizinecké legie. Ty střevíčky co chce Ch.[16] jsou kožené z nízkým podpatkem za 29 Kč, kdyby bily jiné barvy, vezměte raději tmavší. Ty přezuvky jsme koupili To najdete když se jde po Václavském[17] nahoru, tedy skoro nahoře v právo, (myslím když se přejde ulice v Jámě, tedy asi druhý dúm, je to skrátka ten poslední blok) a je tam jako průjezd. a v zadu je vchod do Biografu myslím že se jmenuje Kotva, a ten krám je docela vzadu ale oni je nemají ve výkladu musíte do krámu, myslím že tam mají sportovní věci. Je to takhle. [plánek] Pište mi co je u Vás nového. Srdečně oba zdravíme.VášBohouŝ.  


Věcné poznámky k DP

[1] Manželé Martinů se podívali do Benátek na premiéru skladby Invence, H 234, v Itálii strávili počátkem září čtrnáct dní (Mihule 2002, s. 224).[2] Koncert pro violoncello a orchestr č. 1, H 196 I.[3] Koncert pro smyčcový kvartet s orchestrem, H 207.[4] Václav Talich (1883-1961), český dirigent a přítel BM.[5] Invence, H 234 zazněly 8. 9. 1934 na Biennale Musica (Mezinárodní festival soudobé hudby), který je od roku 1930 součástí Biennale di Venezia (Benátské bienále) (Halbreich 2007, s. 258).[6] Milada „Milča“ Mayerová (1901-1977), česká tanečnice a choreografka.[7] Patrně Rhapsodie pro velký orchestr, H 171. V Paříži zazněla 3. 4. 1930 pod taktovkou Walthera Strarama (Halbreich 2007, s. 256).[8] Patrně Ballets Russes de Monte Carlo.[9] Hudební nakladatelství Schott Music GmbH & Co.[10] Na podzim 1935 získal BM Československou státní cenu za operu Hry o Marii, H 236.[11] Stanislav Novák (1890-1945), český houslista a přítel BM.[12] Františka Brandlová, později druhá manželka Stanislava Nováka.[13] Václav Karel Rippl (1896-1950), knihkupec v Poličce, přítel BM.[14] Vítězslav Nezval (1900-1958), český básník, spisovatel a překladatel.[15] Pražský příbuzný poličské rodiny Filipiů, provozovatelů jedné z poličských vináren. Chtěl vstoupit do cizinecké legie a způsobil BM, jak je zřejmé z jeho dalších dopisů, starosti (Popelka 1996, s. 33).[16] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM.[17] Václavské náměstí v Praze.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 694 (záznam 1 / 0)
další »