Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPolička
Datum odeslání29.08.1928
PříjemceMartinů, Charlotte
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[?]
JazykFrancouzština
Jazyk 2Čeština
Původ, datum získáníVydáno v českém překladu v knize: Charlotta Martinů: Můj život s Bohuslavem Martinů, Praha, Supraphon, 1978, s. 140-142.
Signatura v IBMMarC 1928-08-29
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů popisuje prázdninový pobyt, sděluje, že [Stanislav] Novák již odjel. V sobotu [28. 8.?] si chtěl poslechnout v rádiu VOJÁKA A TANEČNICI, ale změnili program. Včera dostal scénař k opeře [TŘI PŘÁNÍ] od Ribemonta-Dessaignese. Popisuje děj libreta. BM to celé udělá "jako by to byl film".
Textově kritické poznámky k DP

Polička neděle 29.8.1928[1]Moje milá Lottko,            vidíš, zas jedna neděle, která nás k sobě přibližuje.Co děláš, drahoušku? P. Novák včera ráno odjel, nechtěl sezdržet kvůli svému otci, který je starý a chce ho mít u sebe.[2]Ve čtvrtek jsme si s maminkou vyjeli autem a bylo to moc pěkné.[3]Prohlédli jsme si zříceniny a vesnice kolem Poličky, maminku tovelice těšilo. Říkám Ti, že to bylo pěkné. Ve středu jsme bylis p. Novákem a s mou sestrou v blízkém městě, take autem,na fotbalovém zápase a večer jsme šli do cirkusu. Dobře jsmese bavili a vrátili se hodně pozdě, až v jednu hodinu.Po našem návratu se strhla velká bouře. Ve středu pršelo skorocelý den. V sobotu večer jsme si šli poslouchat rádio, aleVojáka a tanečnici nehráli.[4] Změnili program, nevím proč.Včera jsem dostal dopis od p. Ribemont-Dessaignese a s nímscénář k opeře. [5]Je to kouzelná, prostá pohádka. Líbí se mi toa jsem spokojen, že budu mít na čem pracovat. Titul je Tři přáníanebo vrtkavosti života. [6]Vypráví se tu o jednom pánovi,který se v lese setkal s vílou, přivedl si ji domů, a ta víla hovyzvala, aby vyslovil tři přání. Chtěl zbohatnout, a tak se svouženou odjede na Zlatý ostrov. Všude same zlato, prší i zlatýdéšť. Loď ztěžkne a začne se potápět. Tu si muž uvědomí svůjomyl, vysloví přání, aby jeho žena omládla. Stane se to, jenže  žena mu odejde s mladíkem. Zůstává tedy sám a přeje si,aby i on byl milován. Ale naneštěstí přiběhne ošklivé, kulhavéděvče a vrhne se mu kolem krku. Je žárlivá a pánovitá a zahádky ho udeří do hlavy. Hrdina umírá naříkaje, že “život jetěžká věc.” – Není to pěkné, drahoušku můj? Udělám to celé,jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které Tipopíši příště, musím vymyslet nějaké poderní zarámování.[7]Vidíš, Ty moje milá, tady je vždycky co dělat a já na té látcepracuji rád. Budu na Tebe myslet a Ty mi pomůžeš v príci,až budu vymýšlet, co tu ještě nebylo. Pokud jsi se mnou,práce mi jde od ruky. Proto Tě mám tak rád a chtěl bych, abysbyla tady, abych Tě mohl zahrnout každou radostí a všemimožnými prožitky. Opravdu si to zasloužíš, protože jsem Tvůjnejmilejší, že, můj poklade? A zůstanu vždycky, viď, miláčku?Vřele Tě objímám a všechny mé lichotky a polibky jsou proTebe, pro nikoho jiného, a jednoho dne Ti dám ještě víc,doopravdy, sluníčko moje. Objímám Tě bez konce a zůstanuvždycky Tvůj hodný a Tvůj velký                        BohušJe pěkně, ale zima. Večery jsou studené. Miláčku, posílámTi tisíc políbení...            Dostalas dopis se vzpomínkou p. Nováka ? Vzpomínali jsmena pobyt v Camaretu.[8] Má Tě také rád. Jenže já víc,mnohem víc. 

[1] Dopis byl publikován v českém znění v publikaci Můj život s Bohuslavem Martinů. Originál není dostupný.MARTINŮ, Charlotta a Iša POPELKA. Můj život s Bohuslavem Martinů. Praha: Supraphon, 1978, s. 140–142.[2] Jedná se o houslistu Stanislava Nováka (1890–1945), člena Novák-Frankova kvarteta a celoživotního přítele skladatele. Prováděl komorní díla Bohuslava Martinů u nás i v zahraničí: Smyčcový kvartet č. 2 H 150 a Duo pro housle a violoncello č. 1 H 157.MIHULE, Jaroslav. Martinů: Osud skladatele. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2017, s. 43.[3] Karolina Martinů (1855–1944), matka Bohuslava Martinů.[4] Voják a tanečnice H 162, komická opera o třech dějstvích. Světová premiéra se konala 5. května 1928 v Brně.Z dopisu, který byl odeslaný Janem Löwenbachem dne 8. září 1928 vyplývá, že Radiojournal mylně ohlásil vysílání v rádiu na sobotu 18. srpna 1928.sig. Löw 1928-09-08[5] Georges Ribemont-Dessaignes (1884–1974) byl francouzský spisovatel a libretista oper Slzy nože H 169 a Tři přání aneb Vrtkavosti života H 175.[6] Tři přání aneb Vrtkavosti života H 175, filmová opera o třech dějstvích. Bohuslav Martinů dílo komponoval v letech 1928–1929, premiéra se uskutečnila až po skladatelově smrti dne 16. června 1971 v Brně.[7] Bohuslav Martinů dokončil třetí jednání opery Tři přání aneb Vrtkavosti života H 175 až o více než půl roku později, tj. 28. května 1929.HALBREICH, Harry. Bohuslav Martinů: Werkverzeichnis und Biografie. 2., rev. Ausg. Mainz: Schott, 2007, s 146.[8] Pobyt v bretaňském Camaret-sur-Mer v létě 1927, kam se Bohuslav Martinů vydal společně se Stanislavem Novákem.MIHULE, Jaroslav. Martinů: Osud skladatele. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2017, s. 151.


Celkový počet listů?
Počet popsaných stránek?
Poznámkadostupné pouze v publikaci Můj život s Bohuslavem Martinů
Fixace?
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciIBM
Datum digitalizace2021
Poznámka k digitalizaciscan ze zmíněné knihy
Lokace jako předmět
Camaret-sur-Mer
Osoba jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 5709 (záznam 1 / 0)
další »