Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelBureš, Miloslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPraha
Datum odeslání14.10.1955
PříjemceZouhar, Zdeněk
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíBrno
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie od Víta Zouhara, 05/2016
Vlastník pramene- Soukromý vlastník, Private owner
Signatura současného vlastníka-
Signatura v IBMBurM 1955-10-14
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahMiloslav Bureš doufá, že Zdeněk Zouhar již obdržel notový materiál [OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK], který mu Karel Šebánek posílal uprostřed týdne. Nepřeje si, aby se v popisu geneze skladby citovala korespondence mezi Burešem a Bohuslavem Martinů. Svůj dojem shrnuje následovně: S BM pochází ze stejného města a stýkal se s ním jako student, když přijížděl domů z Paříže. Svoji druhou knížku lyriky "Nevěsta" věnoval BM. Ten od něj chtěl verše o Vysočině pro zhudebnění, odevzdal mu až "verše zralé, které byly hodny jeho hudby" o 25 let později. Motiv "Studánek" je personifikací domova BM i Bureše a Vysočiny. Text zaslal BM do Nice koncem června [1955], poté co dílo v rukopise přečetl Jaroslav Seifert. BM odpověděl v několika dnech, že v něm verše vyvolaly mnoho drahých vzpomínek. Na Třech Studních a Sykovci se kdysi BM setkal s Vítězslavou Kaprálovou a Bureš tam prožíval mladou lásku se Zdeňkou Entnerovou. Již koncem července BM zaslal partituru a celé dílo dedikoval Burešovi. V dopise BM navrhoval, aby "Brněnští uskutečnili světovou premiéru před jinými městy v Poličce" ve dnech jeho 65. narozenin.
Bureš dále shrnuje vlastní krátký životopis.
Informuje Zouhara o doslovu Václava Černého ke knižnímu vydání Studánek, může obtah doslovu nechat Zouharovi nakladatelem zaslat.
Bureš měl dnes návštěvu z televize, možná přijedou natáčet poličskou premiéru díla. Uvažuje se také o barevném filmu v režii Jiřího Trnky, z čehož je BM nadšen a zařizuje svolení svého nakladatele. Zítra navštíví Bureše Šebánek. Zouhar si má z dopisu vybrat, co potřebuje, příležitostně dá Bureš Zouharovi přečíst svoji korespondenci s BM.
Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
PoznámkaPřiložena obálka
FixaceStrojopis, rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi barevná
Digitalizováno v instituciKopie od Víta Zouhara
Datum digitalizace05/2016
Lokace jako předmět
Havlíčkův Brod
Nice
Paříž
Polička
Praha
Tři Studně
Vysočina
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 5134 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-