Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníŘím
Poznámka k lokaci odeslání[Řím?]
Datum odeslání05.05.1957
Poznámka k datu odeslání5. 5. [1957]
PříjemceBureš, Miloslav
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPraha
Poznámka k lokaci přijetí[Praha?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, 2015
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kb 653
Signatura v IBMBurM 1957-05-05
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů lituje, že se protahují náležitosti vycestování Miloslava Bureše. Jeho známý intervenoval na místním ministerstvu, BM sám to nemohl udělat. Bureš si nemusí dělat "zvláštní starosti s obdržením devis", BM se o něj postará. Bude na nej čekat v kanceláři, kam ho z letiště dopraví autobus a uvádí své telefonní číslo pro případ potřeby. Bude Bureš v Praze na "Legendu" [LEGENDA Z DÝMU BRAMBOROVÉ NATI]? Kdy bude provedena? Chtěl by s Burešem dát dohormady "toho Čechova".
Diplomatický přepis dopisu

[Řím] May 5. Mily Priteli: Jak vidim chytne vas asitento dopis jeste v Praze. lituju ze se to tak protahuje. Jeden muj znamy intervenoval zde na na ministerstvu hned jak jste mi napsal poprve protoze ja sam to nemohu delat, vysvetlim vam pozdeji.[1]Je mozno ze mi to slibil ale uz jsem mu o tom znova mluvil a tak to jiste udelal a dostanete visum brzo. Prosim Vas zaridte si muzeteli v Praze tu bytovou otazku a co jsem Vam chtel jeste napsat abyste si nedelal zvlstni starosti a obdrzenim devis, uz se o vas zde postarame, aby z toho zase nevznikl dalsi odklad. Ja bych vas cekal ne na petisti [letišti], ktere je hodne daleko, ale v meste primo v Agenci, kam vas dopravi z letiste autobus. Kdyby nahodou se neco popletlo tak pozadejte v agenci nebo nekoho aby mi zatelefonoval na čislo580406.[2]Budete asi jeste v Praze na Legendu? kdy bude provedena?[3]Chtel bych s vami dati dohromady toho Cechova.[4]Mnoho vas zdravim a preji abyste se tu brzo objevil a jestli je nutno neco dalsiho podniknout napiste.Na shledanou se tesimvas    B. Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1] Pravděpodobně se jednalo o diplomata Vladimíra Vaňka (1895–1965), který se poté, co byl z Ministerstva zahraničních věcí v březnu 1948 propuštěn, vystěhoval s rodinou do Itálie. Martinů se s ním v Římě stýkal.[2] Dopis se týká především plánovaného pobytu Miloslava Bureše u manželů Martinů v Římě, kam básník přiletěl 16. května (Zouhar, 2016, s. XXIV).[3] Datum premiéry se několikrát měnilo a zdá se, že ještě počátkem května Martinů přesné datum neznal, ani termín Burešovy cesty do Říma mu nebyl znám. V březnu skladatel informoval rodinu v Poličce: „Došel tež dopis od Bureše ale on mi dává jiná data pro provedeni Legendy než vy a sice má být premiera v Praze a až v červnu a u vás a v Litomyšli.“ (27. března 1957, CBM, PBM Kr 561). V květnu již potvrzoval do Poličky finální datum: „On [Bureš] zase asi bude chtět byt v Praze na premieru Legendy ktera je myslim 28. kvetna.“ (14. května 1957, CBM, PBM Kr 567). Premiéra Legendy z dýmu bramborové nati se uskutečnila 28. května 1957 rámci Pražského jara v podání Českého pěveckého sboru a Kühnova dětského sboru za řízení Jana Kühna (Zouhar, 2016, s. XXII a Halbreich, 2007, s. 444).[4] Martinů opakovaně žádal Bureše o adaptaci povídky Kleveta Antona Pavloviče Čechova, k níž však nedošlo (dopisy CBM, PBM Kb 644, 645, 647, 648 a 656 a pozn XY, s. XY).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCBM Polička
Lokace jako předmět
Litomyšl
Polička
Praha
Řím
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4895 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-