Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[?]
Datum odeslání03.08.1956
PříjemceBureš, Miloslav
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[?]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, 2015
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kb 646
Signatura v IBMBurM 1956-08-03
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů děkuje za zprávy z Poličky a těší se na film. Je nadšen, že se natáčelo okolo Tří studní. Doufá, že brzy budou "Studánky" vydány tiskem v "Nakladatelství". BM neví, kdy bude v Salzburgu a nezná ani datum koncertu [premiéra FRESEK PIERA DELLA FRANCESCA]. Žádá o zaslání lidového milostného motivu, i když na podzim bude mít hodně práce a od začátku října bude v Římě. Adresu zašle a zdraví Karla Šebánka.
Diplomatický přepis dopisu

[Schönenberg] Aug.  3.  56. Milý příteli:Děkuji Vám za zprávy z Poličky a okolí. Jsem rád a těším se na film. Mužeteli mě poslat nějaké snímky, pošlete, jsem velmi zvědav. Je to báječné že jste to točili v tom krásném kraji okolo Tří studní.[1] Doufám že brzo dojde i k vydání Studánek tiskem v Nakladatelství.[2] Co se Salzburgu týče nevím kdy tam budu, je tam těžko dostat Hotel a nemám dosud ani datum koncertu.[3] Pošlete mi ten lidový milostný motiv,[4] ovšem na podzim budu mít asi hodně jiné práce a budu od začátku Oktobra v Římě, [5] pošlu Vám adresu.[6]Pozdravte Šebánka[7] a Vám též mnoho zdaru a pěkných prázdnin přeje                                    VášB. Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1] Film Otvírání studánek natáčel režisér A. F. Šulc v létě roku 1956 na Českomoravské vysočině v okolí obcí Tři Studně, Fryšava, Samotín a dalších (Zouhar, 2016, s.  XVIII).[2] Partitura kantáty Otvírání studánek byla poprvé vydána ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (SNKLHU) v Praze v prosinci 1956.[3] Martinů chtěl slyšet první provedení Les Fresques de Piero della Francesca. Do Salzburku na festival však neodjel a rodině napsal: „Do Salzburku jsme nejeli a poslouchali jsme zde přes Radio, moc dobřě jsme to slyšeli a hráli to krásně. Ono je to odsud celý den cesty a při tom počasi to není žádná rozkoš a tam vždycky prši i když je jinde pěkně. […] Tak kdo jel do Salzburku mne potkat tak mne tam nenašel.“ (27. srpna 1956, CBM, PBM Kr 535).[4] Patrně měl na mysli avizovanou báseň Na starou maminčinu píseň (textová předloha kantáty Romance z pampelišek), v níž mladík po návratu ze sedmileté vojny nepozná svou milou. Bureš skladateli báseň poslal počátkem srpna společně s Romancí z dýmu bramborové nati, která se později stala předlohou kantáty Legenda z dýmu bramborové nati. Viz dopis XY.[5] Na American Academy in Rome nastoupil Martinů na začátku října 1956 a působil zde do listopadu 1957 (Mihule, 2002, s. 593).[6] Zmiňovanou adresu posílá Martinů Burešovi v dopise ze dne 25. září 1956 (CBM, PMB Kb 648).[7] Karel Šebánek (19031980), nakladatelský pracovník, do roku 1948 ředitel nakladatelství Melantrich v Praze. Po znárodnění v letech 19491952 ředitel Národního hudebního vydavatelství Orbis. Později vedoucí Ústředního hudebního archivu Českého hudebního fondu. Jeho přičiněním vyšly skladby B. Martinů v nakladatelství Melantrich a později Orbis.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCBM Polička
Lokace jako předmět
Polička
Řím
Salzburg
Tři Studně
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4888 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-