Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odeslání
Poznámka k lokaci odeslání[Schönenberg]
Datum odeslání05.03.1959
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Český hudební fond
Lokace přijetí
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 1054
Stará signatura v IBM56/LVI/161
Signatura v IBMŠeb 1959-03-05
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahAMP vydali z KONCERTU PRO DVA KALVÍRY A ORCH. jen klavírní party a partituru vydat nechtějí. Nechce ji vydat Panton? Práva jsou AMP, tak by se museli dohodnout. AMP půjčují partituru jen s materiálem, a tak má dílo jen pár klavíristů. Z Dilia poslali Bohuslavu Martinů smlouvu, ale dali do ni i ŘECKÉ PAŠIJE, ačkoli jim BM opakovaně psal, že ty patří Universal Edition. Tak to nemůže podepsat.
Diplomatický přepis dopisu

Obálka [PRATTELN/???][1]

 

Brezen 5. 59.

Mily Karle:

Jeste ti pisuohledne toho dvou klavirniho koncertu a prosim te odpoved mi co muzes nejrychleji nebot cas utika a za mesic uz budeme zase jinde.

Je to u Associated Music Puglshers v New Yorku a vydali tiskem jenom part pro dve piana a rozhodne odepiraji vydat partitur.Ja mam stejne dojem ze to s nimi jde z kopce.[2]

Tak jsem jim nabidnul ze bych se postaral o vydani partitury bud tiskem a nebo tak jak to delate, ted bych ale nutne potreboval informace jak by se to dalo privest,totiz jake podminky vy byste delali zdali podil na prodeji partitur a nebo jinou dohodu, samozrejme oni drzi pravo na tuto komposici a tak by bylo nutno se domluvit jak by se to mohlo resit v pripade ze byste partituru vydali v Praze. Pottebuji to vedet brzo abych to mohl s nimi vyjednat nebot se mne na tyto podminky budou ptati tak abych vedel co jim nabidnout drive nez by jednali s vami. Myslim ze by se jednalo spise o malou partituru.

Jak asi vis je to u nich komplikovano tim ze pujcuji partituru s materialem a jinak to nikdo nedostane,tak to zustava stale v rukou dvou nebo tri teamu pianistu a i ti chudaci na to leta cekali. Tak mi o tom napis abych vedel jak s nimi mluvit. Samozrejme by to bylo pro ne velka vyhoda ale oni jsou prasteni jak je znamo a tak musim znati presne podminky ktere jim predlozim. Napis brzo.

Lidia[3] mi poslali tu smlouvu a jdou mi na nervy, oni vsechno zmotaji dohromady, nevim co s nimi delat, zase do toho vlozili i ty Pasije, uz jsem jim prece tolikrat napsat ze to je v Universalce a tak jim nemohu podepisovat zadna prava.[4]

Napis brzo, Zdravim tvuj

Bohuš[5]

Věcné poznámky k DP

[1] Většina razítka nečitelná.

[2] Tento Koncert pro dva klavíry a orchestr, H 292, zmiňuje Martinů již v předchozím dopise Šebánkovi (srov. CBM, PBM Kkš 1053). Nakladatelství Associated Music Publishers v New Yorku v roce 1948 pouze jako partituru obou sólových klavírů (Habreich, 2007, s. 325). Dne 18. března 1959 odesílá AMP skladateli dopis s informací, že kompozici zasílají na adresu B. Martinů (IBM, AMP 1959-03-18).

[3] Má na mysli Dilia – Československé divadelní a literární jednatelství.

[4] Martinů Dilia odpovídá 15. března 1959, což je patrné z odpovědi, kterou mu Dilia posílá 10. dubna 1959: „Vážený mistře, děkujeme Vám za Váš dopis z 15. března […] Poznamenali jsme si rozvněž, že práva na ŘECKÉ PAŠIJE jste svěřil Universal-Edition ve Vídni.“ (vlastník NBM, kopie v IBM, DLA 1959-04-10).

[5] Podpis rukou B. Martinů.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
Fixacestrojopis, rukopisný podpis (Martinů)
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
New York, NY
Praha
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4382 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-