Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[Řím]
Datum odeslání20.05.1957
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Český hudební fond
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 1036
Stará signatura v IBM56/LVI/143
Signatura v IBMŠeb 1957-05-20
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahMiloslav Bureš je u Bohuslava Martinů na návštěvě. Rozepsání materiálu [ke SKÁLE] musel dát BM Universal Edition, Karel Šebánek odpověděl pozdě. Marcel Mihalovici se s KŠ dobře bavil. Ernst Roth viděl KŠ a mluvil s ním, prý z toho ale moudrý nebyl. Jaké partitury KŠ objevil? FOXTROT NAROZENÝ "NA RŮŽKU", který instrumentoval Josef Vinter, by mohl být dobrý artikl. Ostatní rukopisy (DECHOVÝ KVINTET atd.) by se měly dát dohromady a měly by být uloženy v Poličce, aby s tím někdo neobchodoval. KŠ by od Ricordi & Co dostal povolení. S MB byli včera u moře. Co je s Karlem Novákem?
Diplomatický přepis dopisu

Obálka [ROMA FERROVIA/22-2/20?/1957][1] May 20. 57.Mily Karle Veliky :Mam zde Burese[2] a tak te pomlouvame ze ti musi znit v obouch usich vysoke tricarkovane Cis a tak zde do tebe bijeme,totiz ja protoze Bures te haji jako blanickej rytir,neohrozene a statecne. Ted co se toho pozvani tyce to ti snad nasi zdelili priciny,ktere nechci zase znovu opakovat a doufam ze jsi je pochopil. Jinak mas jiste moznost dostat dovolenku bez meho zasahu za ucelem hudebnich businessu a vis ze bych te rad uvidel.[3]Co se Clevelandu tyce odpovedel jsi na muj urgent dotaz prilis pozde a tak jsem to mezitim musel dat Universalce ackoliv jsem to myslel pro Prahu,musel jsem to vedet definitivne ted a tak jsem se musel rozhodnout take hned.[4] Pise mi Mihalovic ze se s tebou pekne pobavil a ze te rad videl.[5] S tim Kalmusem a tvou fintou se mylis protoze jeho zajezd za mnou byl rozhodnut a domluven drive drive nez ty jsi vubec vedel ze se dostanes ven.[6] Mluvil jsme taky s Dr. Rothem ktery mi rikal ze VAS videl ale ze z toho moudry nebyl protoze pry jste mluvili kazdy neco jineho.Toho tveho andela strazneho neznam.[7] Jake partitury jsi zase objevil? Nenasli jste ten Foxtrot ce jsem napsal pro policske kumpany a ktery byl hran nasi mestskou kapelou vzdy v sobotu na promenade? To by mozna byl dobry artikle je to instrumentonanomym ucitelem Vintrem v Policce pro bandu a mohlo by to miti u lidi take uspech,ale to uz jiste vis.[8] Co se tech ostatnich rukopisu tyce(Dechovy sextet a t d.)[9] myslim ze by se to melo vse dat dohromady a ulozit na jednom miste,to jest u nasich v Policce aby s tim nekdo eventuelne neobchodoval a nebo to to nehral. Masli co delat s Ricordy tak bys jiste dostal povoleni.[10]Bures tu plave uplne ve vzduchu jako ptak a myslim ze bude muset az se vrati dostat dovolenou aby si ty dojmy nejak usporadal,vcera jsme mu ukazali more a on objevil k svemu velkemu uzasu ze je slane a byl uplne ve videni. Tak vzpominame na Divise a jine zname a on mne vsemocne laka domu, to ti povi az se vratiTak nech o sobe vedet. Mnoho te zdravimtvujMartinů[11]Co je s Karlem Novákem?[12]


Věcné poznámky k DP

[1] Razítko špatně čitelné. [2] Básníku Miloslavu Burešovi se zahraniční pobyt nakonec podařilo zrealizovat, a tak od 16.–24. května 1957 pobývá u manželů Martinů v Římě.[3] Martinů situaci dovysvětluje hned v následujícím dopise Šebánkovi: „Ja jsem ti o tom sam uz psal a i nasi ti snad predali zpravy,totiz ze ja osobne nemohu nikoho zvat z CSR, chapes, ne? ale snad bys mohl to zaridit aby te Ricordi pozval,ja se s nimi neznam,snad by ti i Roth pomohl.“ (CBM, PBM Kkš 1037).[4] Symfonické preludium The Rock (Skála), H 363, které Martinů dedikoval G. Szellovi a Cleveland Orchestra, vydává Universal Edition až v roce 1960 (Halbreich, 2007, s. 263).[5] Martinů dávný pařížský přítel, rumunský hudební skladatel Marcel Mihalovici (1898–1985) byl Šebánkovou kontaktní osobou při vyjednávání vyzvednutí Martinů busty (podrobnosti viz dopis CBM, PBM Kkš 1031).[6] Martinů se setkal v Římě s dr. Alfredem Kalmusem (viz poznámka v předchozím dopise CBM, PBM Kkš 1035). [7] Kdo doprovázel K. Šebánka na zahraniční cestě a při jednáních s Ernstem Rothem, se nepodařilo dohledat. [8] Jedná se Martinů ranou kompozici Foxtrot narozený „Na růžku“, H 123bis, jejíž originál se nedochoval, pouze úprava Josefa Vintra pro poličskou dechovou hudbu (Halbreich, 2007, s. 398). Tuto kompozici skladatel zmiňuje také v dopise M. Šafránkovi 11. července 1958 (srov. CBM, PBM Kmš 879). [9] Sextet pro dechové nástroje a klavír, H 174, z roku 1929. [10] Martinů se znovu vrací k možnostem, jak zařídit Šebánkův výjezd do zahraničí (viz výše v tomto dopise). [11] Podpis a následující věta je napsán rukou B. Martinů tmavě modrou propiskou. [12] Martinů píše Karlu Novákovi na Štědrý den 1956 a pak až 24. července 1957, žádný dopis z mezidobí není dochován a nelze usuzovat, zda v této době kontaktoval Novák skladatele (srov. CBM, PBM Kkn 702 a 703). 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacestrojopis, rukopisný podpis (Martinů), rukopisný přípis
Vpisky, přípisyrukou BM
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Cleveland, Ohio
Polička
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 4358 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-