Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York, NY
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání23.12.1951
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Jazyk 2Francouzština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 421
Signatura v IBMMar 1951-12-23
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahKaždým rokem se utěšují, že se v příštím roce shledají, a pak to zase odloží „na ten příští, to je vše, co můžeme dělat“; nechť píší Karlu Šebánkovi, aby pobídl OSA ohledně výplaty peněz Poličským; „nemohu vám vše říci, jen že si budu muset změniti pasport v dohledné době“ (v roce 1952 se BM stal občanem USA); „musím také změnit Ochrannou společnost a zvolit si nějakou zde, aby mne chránila, jinak stále všechny moje příjmy jdou do Prahy“ (ASCAP); má hodně práce a nových možností; pozdravuje „p. P.(opelku) z Tyršovy ulice“; požádal Národní Divadlo o zapůjčení materiálu ke HRÁM O MARII.
Diplomatický přepis dopisu

[New York] Prosinec 23.1951.Drazi:Dekuji za dopis a za prani, zase jeden rok ubehnul a uz jsme pred vanocema. Tak se kazdy rok znova utesujeme ze se pristi rok prece jenom shledame a pak to zase odlozime na ten pristi, to je vse co muzeme delat, jenom vzpominat co asi delate a jak ztravite svatky, uzijte jich jak nejlepe muzete, budeme v myslenkach s vami, to vite. A take do Noveho roku vam oba[1] prejeme vsechno nejlepsi a hlavne zdravi, dokud je zdravi, vse ostatni se uz nejak snese. Tech radosti uz se asi nedozijeme, nejak se to vse nezda v poradku. Ted bych vas chtel hlavne pozadat abyste dopsali nasemu priteli,[2] aby se snazil tu zadost v OSA co nejrychleji vyriditi, aby pokud mozno vam ty penize vyplatili co nejdrive, moznoli jako darek k Novemu roku.[3] Zalezi na tom mnoho abyste je meli radeji uz v ruce. protoze se vselicos muze stati ze by vam to vubec nevyplatili.Napiste mi jake jsou nadeje zdali to ocekavate brzo. Nemohu vam vse rici, jen ze si budu muset zmenit pasport v dohledne dobe[4] a tim asi take mi tam zadrzi vsechny penize. Musim take zmenit Ochranou spolecnost a zvolit si nejakou zde aby mne chranila, jinak stale vsechny moje prijmy jdou do Prahy, a ja ted dost vydelavam v Evrope na tantiemach a take to potrebuji sam, vse je ted pekne drahe. tak mi nechte vedet. Prikladam podobenku, musel jsem ji trochu sestrhnouti aby se vesla do obalky.[5] O svych planech vam napisu jindy, mamhodne prace[6] a novych moznosti, a zivot zde opravdu jde ostrym tempem, tak nekdy nemam ani mysl na psani. Pozdravte p. P. z Tyrsovy ulice,[7] dekuji mu za prani, nechci sam mu psat, tak mu to vyridte. A pozdravte vsechny mole [moje] zname preji jim take vse nejlepsi.Srdecne vas Bohous. Bohouš Zdělte Š.[8] že jsem požádal Národní Divadlo[9] o zapůjčení materialu ke Hry o Marii[10]. Ať mi sdělí jak daleko je kopie partitury. [11]  Ma chère Marienka.Voici encore un Noël qui s’approche, nous le passerons comme les autres années, bien calme et pensant à tous ceux qui nous sont chers et qui sont bien loin de nous, mais il faut quand même toujours espérer qu’il nous sera permis un jour de fêter tous ensemble. Je vous souhaite à tous les trois, pour la nouvelle année, une bonne santé, et recevez toute ma sincère affection. De tout cœur            Charlotte Martinu[PŘEKLAD]Moje milá Marienko,[12]tak se nám blíží další další Vánoce, strávíme je klidně jako v předchozích letech a budeme přitom myslet na všechny, kteří jsou nám drazí a kteří jsou daleko, přesto však musíme stále doufat, že nám jednou bude dáno a budeme o svátcích všichni spolu. Všem třem[13] vám přeji do nového roku pevné zdraví, upřímně a srdečně Vás zdravím. Z celého srdce            Charlotte Martinů 


Věcné poznámky k DP

[1] BM se svou chotí Charlotte Martinů (1894-1978).[2] Z důvodu obavy z možné perzekuce BM v této době často ve svých dopisech do Československa neuvádí jména zmiňovaných osob. V tomto případě je onou osobou Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM.[3] „Martinů byl tehdy ještě členem pražského Ochranného sdružení autorského (OSA) takže tantiémy z provozování jeho děl doma i v zahraničí inkasovala tato organizace. Národní banka však odmítala, vzdor devizovým příjmům z provozování jeho skladeb na Západě, proplácet mu alespoň část tantiém v doladech, dokonce ani v inflačních francouzských francích, a tak vlastně ohrožovala jeho hmotnou existenci. Na základě skladatelových dispozic pak proplácela jeho tantiémy alespoň jeho sourozencům, rozumí se v korunách. Podobně byly v Československu vázány i honoráře za pražská tisková vydání jeho skladeb. Martinů proto vystoupil z OSA a vydával své nové, vesměs hojně provozované skladby u zahraničních nakladatelů, pro něž byly edice jeho děl lukrativním zdrojem zisků, stejně jako pro ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers), nejvýznamnější organizaci zastupující v USA i mimo hranice USA práva svých členů. Jejím členem se Martinů stal 1952.“ (Citováno z Popelka 1996, s. 108-109, PBM Kr 433.)[4] 5. 3. 1952 získali manželé Martinů občanství USA (Mihule 2002, s. 435).[5] Svou fotografii pro neznámé děvčátko slíbil BM poslat do Poličky již v minulých dopisech rodině do Poličky od 18. 9. 1951 (PBM Kr 418-420).[6] BM v té době (20. 12. 1951 – 11. 2. 1952) komponoval operu Čím lidé žijí, H 336, (Halbreich 2007, s, 173). Pastorální opera o jednom dějství vznikla podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého (1828-1910).[7] František Popelka (1908-1989), poličský rodák, profesí účetní, všestranný kulturní pracovník (Popelka 1996, s. 195).[8] Karel Šebánek.[9] Národní divadlo v Praze.[10] BM má na mysli provozovací materiál své opery Hry o Marii, H 236, (PBM Kr 418, 431 a 437).[11] Rukopisný přípis BM na levém horním okraji dopisu.[12] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM.[13] Charlotte má na mysli skladatelovu sestru Marii, bratra Františka Martinů (1880-1958) a jeho manželku Jindřišku Martinů, roz. Palečkovou (1882-1965).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
FixaceStrojopis, rukopisná poznámka a rukopisný podpis, rukopis
Vpisky, přípisyCharlotte Martinů
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 405 (záznam 1 / 0)
další »