Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Poznámka k lokaci odeslání[Nice]
Datum odeslání13.02.1955
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Český hudební fond
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 1011
Stará signatura v IBM56/118
Signatura v IBMŠeb 1955-02-13
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů se poohlédne po materiálu [?], na který jej Karel Šebánek odkázal [patrně v souvislosti s žádostí BM o ukázky ruské hudby]. KŠ by snad mohl církevní spisy Rimského-Korsakova někde sehnat. BM žádá instrukce, protože KŠ konečně dovedl smlouvu [s Boosey & Hawkes] do konce a rád by měl také ze smlouvy užitek (ne jen Praha a B&H). B&H nabídne BM smlouvu, a proto by rád věděl, jak se chovat. BM se ptá, jak se Praha s B&H rozdělila [?].
S HRAMI O MARII bude BM disponovat sám, uvidí podle smlouvy, kterou mu B&H nabídne.
BM se ptá, jak to bude s vydáním věcí (např. PETRKLÍČ) u B&H a v Praze. Nepamatuje si, že by dal svolení k uložení svých věcí v muzeu [?]. CONCERTINO [?] si nepamatuje.
S Dr. Bohumírem Štědroněm je to komplikované. BM s sebou nemá seznam s daty, a proto by bylo lepší, kdyby se obrátil na [Miloše] Šafránka, který připravuje biografii o BM. Dr. Smitha [?] BM nezná (zná jiného, který je archivářem v knihovně v New Yorku a hraje na flétnu).
KŠ má dál hledat ruské sbory a napsat ohledně smlouvy.
Diplomatický přepis dopisu

Obálka [NICE R.P ALPES-MARITIMES/20H30/14-2/1955]Feb. 13 . 55 .Milý Karle :Ty jsi tu záplavu mých dopisů radikálně vyřídil . Doufám že najdu stopu toho Synodu , jestli to vůbec zde vyšlo . Možná že bys toho Rimskiho Korsakova církevní spisy někde přece mohl dostat. Jedná se mi o to jak oni užívali sboru .[1] Teď ale bych potřeboval nějaké instrukce , když jsi konečně tu smlouvu přivedl ke konci . Poněvadž ji znáš napiš mi tedy co možno nejdříve co já mám žádat od B + H. , a nebo alespoň dle tvé vydavatelské praxe , na co by editor přistoupil . To víš zde se s nikym poradit nemohu a v celku o celém jednání nic nevím , tak abych to nepodepsal a provedl nějakou botu. Tak napiš co mohu žádat . Celá věc je neobvyklá vzhledem k situaci a tak o tom mnoho nevím . Abych to dal jenom abych dostal materialy ven a aby z toho jen Praha a B + H . měl užitek to by mne ovšem nebavilo . Samozřejmě že mi B + H. nabídne smlouvu ale poněvadž je to dost komplikované tak bych raději věděl jak se mám chovat . Napiš mi brzo abych byl připraven . Jak se vlastně s ním Praha rozdělila ?Co se týče Her o Marii s těmi budu disponovat sám a uvidím podle smlouvy kterou Bo.+ H . mi nabídne .[2]Jak to bude pro eventuelní vydání některých věcí ( jako .Petrklíč ) u B + H a též v Praze[3] , a nebo jen v Praze se zastoupením B+H. ?            APopiš mi to trochu .Nepamatují se že bych byl kdy dal svolení o uložení mých věcí v Museu . To jest nedal jsem je nikomu .[4] To Concertino ani nevím co to je .[5]Co se týče dr Štědroně to je dost komplikované . Já sebou samozřejmě nemám svůj seznam , který zůstal v N.Y. a ty víš sám že co se týče dat že spíše všechno popletu. Tak snad by bylo nejlepší kdyby se obrátil zase na tvého přítele Šafránka , který má vlastně všechny informace a nebo většinu z nich , buď přímo ode mne nebo od našich v Poličce .a který,jak víš , je chce užít v mé biografii již dlouze připravuje .[6]Toho dr. Smitha neznám , znám jiného který je archivařem ve velké Library v N.Y. sám hraje na fletnu.[7]Ještě hledej něco v těch ruských sborech.brzo napiš ohledně smlouvy.Srdečně tvůjBohuš Co se týče tabáku to se dá spravit , nevěděl jsem že je dovoleno Princ Alberte[8] posílat , není na to velké clo ?[9]+


Věcné poznámky k DP

[1] Seznamy publikací, které si Martinů přál zaslat, se nacházejí v předchozích dvou dopisech (srov. CBM, PBM Kkš 1009 a 1010).[2] Hry o Marii, H 236, vychází u DILIA v Praze až v roce 1965 (Halbreich, 2007, s. 155). [3] Sborová skladba Petrklíč, H 348, byla vydána u pražského Pantonu až v roce 1960 (Halbreich, 2007, s. 440). [4] Jak Bohuslav Martinů s K. Šebánkem, tak Karel Šebánek s rodinou skladatele řeší uložení Martinů skladeb v Hudebním oddělení Národního musea v Praze. Jedná se o Concertino pro violoncello, dechové nástroje, klavír a bicí, H 143;  Modrá hodina (druhá část Míjející půlnoc, H 131); Istar, H 130; Kouzelné noci, H 119 (srov. CBM, PBM Kd 588 a dopisy K. Šebánka s rodinou, CBM, pozůstalost K. Šebánka, nesign.). [5] Jedná se o Concertino pro klavír a orchestr, H 269, z roku 1938, které v listopadu 1954 hrála v Brně Eliška Nováková. Šebánek v dopise do Poličky z 9. prosince 1955 oznamuje, že z tiskárny obržel již hotovou partituru Half-time a matrice dalších skladeb: […] a konečně překrásně vyhotovené/na přání J.Nováka/ matrice toho nešťastného ´Concertina´, které jeho Eliška hraje a o kterém B. [Martinů] nechce slyšet. To tedy zatím nevyjde.Ani klav. výtah, ani partitura, jen aby byl Bohouš spokojen.“ (CBM, pozůstalost K. Šebánka, nesign.).[6] Již 19. listopadu 1954 píše Gracián Černušák Miloši Šafránkovi omlouvný dopis ohledně chyby v hesle „Bohuslav Martinů“ v Československém hudebním slovníku osob a institucí a vysvětluje, že je toto heslo v gesci doc. Štědroně, kterého na to upozorní (vlastník CBM, kopie v IBM, ČerG 1954-11-19). Ve finální verzi tohoto slovníku, který vyšel ve dvou dílech v letech 1963 a 1965, je nakonec autorem tohoto hesla Miloš Šafránek (Černušák–Štědroň –Nováček, 1965, s. 49–54).[7] Na kterého dr. Smitha se Šebánek dotazoval, není jasné, Martinů však zmiňuje dr. Carletona Sprague Smitha (1905–1994), amerického muzikologa, vysokoškolského pedagoga a flétnistu, který více jak 20 let vedl hudební oddělení New York Public Library, později se stává spoluzakladatelem a ředitelem Brazilského institutu v New Yorku (srov. nekrolog v New York Times, 21. září 1994, sekce D, s. 18).[8] Prince Albert je populární značka amerického dýmkového tabáku.[9] Cla na tabákové výrobky byla v Československu poměrně vysoká, s platností od 1. ledna 1955 byla ustanovena na množství 100 kg na částky: 15.000,-Kčs za řezaný tabák, 8.000,-Kčs za šňupací a žvýkací tabák, 15.000,-Kčs za cigarety a 12.000,-Kčs za doutníky (srov. Nařízení vlády č. 32/1947 Sb, nové znění od 1. ledna 1955).


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Fixacerukopis, podpis (Martinů)
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
New York, NY
Polička
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 3740 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-