Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York, NY
Poznámka k lokaci odeslání[New York]
Datum odeslání25.11.1947
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 370
Signatura v IBMMar 1947-11-25
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahVracejí se mu závratě; čtou z domova "všelijaké zprávy, ono to je asi zkreslené"; "zdá se, že už nebude na světě dlouho pokoj, aby lidé mohli klidně žíti a pracovati"; mrzí ho, že nemůže ještě pracovat; je u nich často Munch, Ansermet přijede asi v prosinci; z Prahy nikdo nepíše; s Jirákem, který je v USA, se "domluvil ohledně té záhadné aféry, nic na tom dohromady nebylo"; četl "moc hezký článek v Tempu, kde chválí p. Popelku za jeho práci, jsem rád, že si toho někdo všimnul" (Ota Fric: Rozjímání na svatojakubské věži v Poličce. Tempo XX, 1947-48, č. 1, s. 22.); domů "budu posílat, pokud zde budu"; Sacher dával Dvojkoncert ve Vídni; je často hrán v Jižní Americe; v lednu "zde" bude mít premiéry.
Diplomatický přepis dopisu

[New York] Listopad 25. 1947.Drazi,Myslim ze jsem vam dluzen dopis a ze cekate, mel jsem zase par dni hodne spatnych, vzdycky se mi jeste vrati ty zavrate a tak vsechno zanedbavam, uz je to lepsi, ono je to spojeno se zmenou pocasi, to budu citit asi dlouho.[1] Jinak zde nic noveho zvlastniho neni, spise od vas zde cteme vselijake zpravy, ono to je sice zkreslene ale dovedu si predstavit ze vse neni v poradku a zda se ze uz nebude na svete dlouho pokoj aby lide mohli klidne ziti a pracovati, v tom my nemuzeme nic delat, musime to prijmout jak to dostaneme. Mne jen mrzi ze nemohu jeste pracovat, porad mne ta hlava zlobi, neni to sice nic vazneho, doktor mne na to pripravil ale je to neprijemne, no take to musim preckat.Mame zde dirigenta Munche[2], je u nas casto a Ansermet[3] prijede take asi pristi mesic. Z Prahy nikdo nepise tak nevim co tam delaji, Jirak[4] je ted v Americe tak jsem se s nim domluvil ohledne te zahadne affairy nic na tom dohromady nebylo. Cetl jsem moc hezky clanek v Tempu[5] kde chvali p. Popelku[6] za jeho praci, jsem rad ze si toho nekdo vsimnul, mel asi radost, a je mozna ze mu to nekdo zavidi, nemohu najit jeho adresu, napiste mi ji poslu mu take dopis a treba balik s kourenim. POslali jsme vam take neco, doufam ze to dojde spravne, jeste snad nemusite platit clo? Zima tu jeste nezacala stale chodime ve svrchniku. Ceny zde stoupaji take vse je ted drahe, zkratka se to zamotava cim dal tim vice, moc dobreho z toho asi nevyroste. Jsem rad ze jste sehnali trochu uhli co se tyce ostatnich veci budu posilat dokud zde budu, tak snad to protlucete vzdyt to vecne nebude trvat. Dostal jsem zpravy z Vidne, P. Sacher[7] tam hral double koncert[8], take v jizni Americe mne ted hodne hraji ma to velky uspech, moc to maji radi. Zde budu miti v lednu premiery[9], na velkych koncertech, tak to bezi dobre, jen ze mne to unavi, nemohu stale jeste choditi do vetsi spolecnosti, kde je hluk. Napiste mi co je u vas noveho, doufam ze je vsechno v poradku, kdy pojede Marka[10] do toho Sanatoria?Moc vas pozdravujeme a brzo napiste.Bohouš  


Věcné poznámky k DP

[1] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.[2] Charles Munch (1891-1968), francouzský dirigent, v letech 1949-1962 ředitel Boston Symphony Orchestra.[3] Ernest Ansermet (1883-1969), švýcarský dirigent.[4] Karel Boleslav Jirák (1891-1972), český hudební skladatel, pedagog a dirigent. V červnu 1947 obdržel pozvání do USA, aby vyučoval na letních hudebních kurzech v Chicagu, které pořádala tamní Roosevelt College University. Kvůli politickému vývoji v Československu posléze v USA zůstal trvale (Český hudební slovník osob a institucí, http://www.ceskyhudebnislovnik.cz/slovnik/index.php?option=com_mdictionary&action=record_detail&id=2268)[5] Fric, Ota: Rozjímání na svatojakubské věži v Poličce, Tempo XX, 1947-1948, č. 1, s. 22 (Popelka 1996, s. 100).[6] František Popelka (1908-1989), poličský rodák, profesí účetní, všestranný kulturní pracovník.[7] Paul Sacher (1906-1999), švýcarský dirigent, mecenáš a přítel BM.[8] Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, H 271.[9] Nejbližší premiéru v New Yorku mělo dílo Tři madrigaly (Duo č. 1) pro housle a violu, H 313, a to 22. 12. 1947, hráli Lillian a Joseph Fuchs (Halbreich 2007, s. 348). BM má patrně na mysli Symfonii č. 5, H 310, která byla v New Yorku uvedena 24. 1. 1948, NBC Symphony Orchestra řídil Ernest Ansermet (1883-1969) (Halbreich 2007, s. 241).[10] Marie Martinů (1882-1959), sestra BM. Z důvodu vleklých zdravotních potíží pobývala často v nemocnici a na zotavenou v plicním sanatoriu v Žamberku.


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacestrojopis a rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 354 (záznam 1 / 0)
další »