Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníKeene Valley, New York
Poznámka k lokaci odeslání[Keene Valley, Adirondack Mountains, N.Y.]
Datum odeslání19.08.1947
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníKopie z Centra Bohuslava Martinů v Poličce
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 367
Signatura v IBMMar 1947-08-19
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahByl na festivalu v Tanglewoodu, proces o odškodnění (po úrazu) bude v únoru; ať napíší Šebánkovi, on jim vyplatí zálohu; píše mu rovněž; má po návratu do NY posílat ještě balíky?; zůstane raději přes zimu v USA, definitivní návrat v březnu; až přijede do Prahy i do Poličky, bude velmi společensky zaměstnán, kdežto v USA se všechno vyřídí telefonicky; bude už přes zimu pracovat; stěhování bude nesnadné; byl by rád doma, "ale nechtěl bych v poslední chvíli udělati nic nerozumného"; od Šebánka ať si vezmou co potřebují; v Keen Valley bude do 1.9., pak v NY.
Diplomatický přepis dopisu

[Keene Valley, New York] August 19. – 1947[1]Drazí,Váš dopis jsem dostal, vrátil jsem se zpět z Tanglewoodu kde jsem byl na hudebním Festivalu[2], a mluvil jsem s mým advokátem ohledně procesu za ten úraz, odškodnění, nevím ještě jak to dopadne.[3] Co se týče Vašich výdajů, napište přímo Šebánkovi[4], kolik potřebujete, on to obstará, já nevím kde to bere, asi v Edici[5] jako zálohu, já mu píšu současně též a kdyby to nešlo tak pošlu nějaké dolary, myslím však že on něco najde rychleji. Napište mi zdali Vám to zařídil také napište zdali mám posílat dále balíčky, až se vrátím do N. Y. možná něco ke kouření. S odjezdem si to rozmýšlím[6], je mi sice už dobře, ale společnost ještě nesnesu, to mě moc unaví, a bojím se že bych se tomu doma nevyhnul, to víte všude přivítání a recepce, učit bych stejně nemohl, tak myslím že bych raději zůstal zde přes zimu a přijeli definitivně v březnu, mohli bychom jeti na ten Zbiroh[7] tam by byl klid a už bych byl také schopnější. To víte až přijedu do Prahy a i do Poličky že se nebudu moci isolovati že každy mne bude chtět vidět a mluvit, a tomu bych se nikde nevyhnul, zde ačkoliv jsem v tom Babyloně, nemusím nikoho vidět, vše se dojedná telefonem, byt máme s topením a všechno co potřebuji k jídlu, i léky mám zde lehce k dostání. Mimo to budu už sám trochu pracovati a ještě nějaký ten dolar vydělati, budu je možná i doma potřebovat. Také stěhování nebude lehké a tak myslím že se raději dokonale zotavím než podniknu tu cestu. Už bych samozřejmě byl také rád doma, po tolika letech ale nechtěl bych v poslední chvíli udělati něco nerozumného. Tak napište Šebánkovi a mně napište jak to dopadlo, nemyslím že to bude dělat obtíže. Nějaké peníze tam ještě mám a za mnou je nebudou posílati, tak si vezměte co potřebujete.Ta cesta mne dost unavila, přes to že jsme cestovali v autu a tak teď si znovu odpočívámMnoho Vás zdravím a jsem VášB. M. Zde budu do 1. Septembr[8], pak zase pište na starou adresu do N. Y. 


Věcné poznámky k DP

[1] 19. 8. 1947. Léto 1947 strávil BM spolu se svým přítelem Frankem Rybkou (1895-1970), českým skladatelem, violoncellistou a varhaníkem žijícím v USA, v Keen Valley ve státě New York (Mihule 2002, s. 398).[2] Tanglewood Music Festival v Lenoxu, Massachusetts.[3] BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.[4] Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM. V letech 1946-1949 působil jako ředitel hudebního nakladatelství Melantrich.[5] Míněn Melantrich.[6] BM byl v listopadu 1946 pověřen výukou skladby na nově zřízené Akademii múzických umění v Praze a opět zvažoval návrat domů (srov. PBM Kr 349). Vlivem okolností se ale BM místa nikdy neujal a do Československa se nevrátil.[7] Jednalo se o nabídku majitele zámku, hraběte Colloredo-Mansfeld (Martinů Ch. 2003, s. 120).[8] 1. 9. 1947


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
FixaceRukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Lokace jako předmět
New York, NY
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 351 (záznam 1 / 0)
další »