Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York
Datum odeslání02.12.1946
PříjemceMartinů, rodina v Poličce
Příjemce (korporace)
Lokace přijetíPolička
Poznámka k lokaci přijetí[Polička]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z CBM, Polička
Předchozí vlastník
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kr 351
Signatura v IBMMar 1946-12-02
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahJeden jeho dopis domů "se asi někde zatoulal"; Charlie přijela "v sobotu", cesta byla únavná; psal jim o poličské vile v Praze, zda je ke koupi; Šebánek neodpovídá; sehnat byt v Praze je podle zpráv "nejtěžší", "těm ministerstvům moc nevěřím"; jmenování (BM byl ministerstvem školství "zatímně pověřen vyučováním" skladby na Akademii múzických umění v Praze v listopadu 1946) není velké, protože jmenovali také tři jiné (P.Bořkovec, J.Řídký, Fr. Pícha); Charlie vypravovala o úspěchu Filharmonie a jeho hudby v Paříži; "zde" hrán 2. kvartet, violoncellová sonáta bude provedena v lednu; Ch. Munch bude dávat 1. symfonii; dr. Löwenbach už je v Praze; z Prahy mu nikdo nepíše, on sám neodpovídal v poslední době.
Diplomatický přepis dopisu

New York 2 december 1946.[1]

Drazi,

Nase dopisy se musely minouti, doufam ze uz mate ode mne zpravy, ale jeden dopis se asi nekde zatoulal, protoze jsem psal dost casto. Vase oba dopisy jsem dostal ated uz vam mohu dati zpravu o Charlie[2], prijela v sobotu lodi, je poradne unavaena, cesta byla dlouha skoro 12 dni, mela ohromnou bouri uz to ma za sebou, je rada ze uz je se mnou, az si odpocne, tak vam take napise. Mne se dari uz mnohem lepe[3], a ted doufam, ze budu delati vetsi pokroky v uzdraveni, kdyz se o mne bude starat. Psal jsem vam abyste se informovali o nejake vilce v Praze, k pronajmuti nebo ku koupi, zdali jesteta Policska je ke koupi.[4] P. Sebanek[5] neodpovida, je asi na cestach, Charlie s nim mluvila v Parizi a byl na ceste do londyna, jiste napise az se vrati take jsem ho zadal aby se po necem podival, podle zprav je to to nejtezsi najit byt v Praze, a tem ministerstvum moc neverim. S tou poctou to neni tak hrozne, kdyz jmenovali take tri jine, no na tom nezalezi, ja stejne po poctach netouzim.[6] Charlie mi vypravovala jaky uspech jsem mel v parizi. a Filharmonie[7] take, Francouzska delegace ji prisla do loze gratulovati, moc krasne pry to hrali. Nemejte obavy kdybych nepsal, to vite ze jsem nemel moc nalady do psani, take mne to rusi, protoze jeste nemohu moc naklan t hlavu, vse se pomalu upravuje. Hrali zde muj 2, quartet[8] a celova sonata bude v lednu, CH. Munch[9] bude hrati 1. symfonii[10].Uz zacina azima, dnes to poradne vyfukuje, az dosud tu bylo jako na jare az moc teplo. Dr Lovenbach[11] uzje v Praze. Jinak mi nikdo nepise tak nevim co se tam deje, ja jsem take moc neodpovidal v posledni dobe, musim to dohnat, Oba vas mnoho pozdravujeme a Charlie napise jak se trochu usadi,

Srdecne vas

Bohouš

 

Věcné poznámky k DP

[1] 2. 12. 1946

[2] Charlotte Martinů (1894-1978), manželka BM. Charlotte pobývala od června do listopadu 1946 v Paříži a ve Vieux Moulin. Charlotte odplula z Le Havre 19. 11. 1946 a do New Yorku připlula 30. 11. 1946 (srov. List or manifest of alien passengers for the United States immigrant inspector at port of arrival, loď S. S. John Ericsson, Ellis Island Foundation, http://libertyellisfoundation.org).

[3]BM vyučoval od 1. 7. 1946 na letních kurzech v Berkshire Music Center, později Tanglewood Music Center v Lenoxu, Massachusetts. Jeho pobyt zde byl ale ukončen kvůli vážnému úrazu po pádu z terasy z dvoumetrové výšky, který se stal 17. 7. 1946 na zámku v Great Barringtonu. Následky tohoto úrazu pociťoval až do konce svého života.

[4] BM s ohledem na plánovaný návrat domů uvažoval již v roce 1945 o pronájmu vily v pražské čtvrti Hanspaulka (srov. PBM Kr 309 a následující).

[5] Karel Šebánek (1903-1980), nakladatel, blízký spolupracovník a přítel BM. V letech 1946-1949 působil jako ředitel hudebního nakladatelství Melantrich.

[6] Zde BM patrně naráží na své pověření výukou skladby na nově zřízené Akademii múzických umění v Praze (srov. PBM Kr 349). Spolu s ním byli jmenováni také Pavel Bořkovec, Jaroslav Řídký a František Pícha (Mihule 2002, s. 390).

[7] Česká filharmonie. V dopise do Poličky (PBM Kr 348) Charlotte sděluje: „...Česká filharmonie v Paříži dává dva koncerty, Kubelík provede od Bohuše 28. října 4. symfonii a 30. října koncert pro viloncello.“

[8] Pravděpodobně Smyčcový kvartet č. 2, H 150.

[9] Charles Munch (1891-1968), francouzský dirigent, v letech 1949-1962 ředitel Boston Symphony Orchestra.

[10] Symfonie č. 1, H 289.

[11] Jan Löwenbach (1880-1972), pražský advokát, libretista a hudební vědec píší pod pseudonymem J. L. Budín.

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Poznámka
FixaceStrojopis a rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituciCentrum Bohuslava Martinů
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 335 (záznam 1 / 0)
další »