Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníNew York, NY
Datum odeslání12.04.1948
PříjemceSacher, Paul
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[?]
JazykFrancouzština
Původ, datum získáníPaul Sacher Stiftung
Vlastník pramenePaul Sacher Stiftung
Stará signatura v IBM49/193
Signatura v IBMSac 1948-04-12
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahUdálosti v Československu Bohuslavu [a Charlottě] Martinů změnily plány. BM nemá v plánu nyní cestovat do Prahy, přestože už mají rezervované místo na lodi. BM se Paulovi [a Maje] Sacherovým dlouho neozval, protože stále čekal, až se v situaci vyzná lépe. Je možné, že se s ChM nakonec do Evropy vydají – do Paříže a snad i do Basileje za PS – ale teď během dubna počkají na další průběh událostí.
BM popisuje svou pozici v Československu: Je tam považován za slavného českého skladatele a očekává se, že nastoupí jako profesor na Akademii múzických umění. BM to zřejmě musí ze zdravotních důvodů odmítnout, navíc by se tam nemusel cítit dobře vzhledem ke všem probíhajícím změnám.
BM má v Československu několik rukopisů. Zejména mu záleží na partituře JULIETTY, kterou považuje za jedno ze svých nejlepších děl. Skladba existuje pouze v rukopise, který nemůže být přepsán. V Melantrichu byl vydán klavírní výtah s českým textem. Může se stát, že BM v Československu upadne v nemilost pro svůj dlouhý pobyt na Západě. Chtěl by mít proto jistotu, že je rukopis bezpečně uložený; možná ho bude potřebovat i v USA. Prosí Sachera, aby partituru vyzvedl při své případné cestě do Prahy a nechal ji u sebe. Má ji Melantrich a Karel Šebánek (BM uvádí adresy). Kdyby si PS nechal partituru poslat, bylo by to vhodné přes velvyslanectví.
BM příliš nepracuje a brzy se unaví. Napsal koncert pro klavír a orchestr [KONCERT PRO KLAVÍR A ORCHESTR Č. 3] pro Rudolfa Firkušného, původně zamýšlený pro Pražské jaro.
BM je potěšený zprávami od PS. Slyšel výborné ohlasy na Sacherův pařížský koncert [možná provedení TOCCATY E DUE CANZONI 11. 12. 1947, viz Sac 1947-12-01] a mluvil o PS s Ernestem Ansermetem.
Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacestrojopis, rukopisný podpis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceNeprofi černobílá
Digitalizováno v instituciIBM
Datum digitalizace2017
Lokace jako předmět
Basilej
Československo
Paříž
Praha
USA
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2967 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-