Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníPaříž
Poznámka k datu odeslánímožná se jedná o rok 1935
PříjemceŠafránek, Miloš
Příjemce (korporace)
JazykČeština
Původ, datum získáníCBM
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kmš 725
Stará signatura v IBM2000/PBM Kmš 725
Signatura v IBMŠafM 0000-00-00b
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahProsí o zaslání "té opery" [HLAS LESA nebo VESELOHRA NA MOSTĚ] do Prahy do rozhlasu, možná na Jiráka, rekomando; přikládá článek pro p. Rouché "ve vlastnoruční francouzštině" a prosí o gramatické i věcné opravy; prosí o jeden "oklep".
Diplomatický přepis dopisu

[? Paříž, květen 1935] Milý příteli, prosím Vás pošlete mi laskavě tu operu do Prahy „Ra­-

dio – Journal“.[1] (snad na Jiráka[2]?) a nebo jen Radio! Recomando.Přikládám také ten artikl pro M. Rouché[3] ve vlastnoruční francouzštině, budte tak hodný a opravte mi to, zvláště koncovky a množná čísla. a vůbec. Doufám že to tak stačí a že to je srozumitelné kdyby tam byly nějaké nesmysly, tak to spravte. Kdybyste mi mohl přidělit jeden oklep tak bych byl rád.Děkuji a srdečně Vás zdravímB. Martinů Kdy se přijdete podívat k nám! 


Věcné poznámky k DP

[1]      Patrně měl na mysli rozhlasovou operu Hlas lesa, H 243, kterou dokončil v Paříži 5. května 1935. Premiéra se konala 6. října 1935 v pražském Radiojournalu, dirigoval Otakar Jeremiáš (srov. Halbreich, 2007, s. 158). V té době psal Martinů do Poličky „Tu operu v jednom aktu do Radia už jsem poslal […]. (CBM, PBM Kr 158). [2]      Hudební skladatel a dirigent Karel Boleslav Jirák (1891–1972) pra­coval v letech 1929–1945 jako programový ředitel pražské rozhlasové stanice Radiojournal. [3]      Jacques Rouché (1862–1957), francouzský mecenáš a tehdejší ře­ditel l’Opéra de Paris. V podobném duchu se Martinů zmínil v dopise rodině do Poličky: „Připravuji takové články, chceme s p. Šafránkem zainteresovati pro to ředitele Velké opery tady.“ (CBM, PBM Kr 158). 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacerukopis
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2610 (záznam 1 / 0)
další »