Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odesláníUSA
Poznámka k lokaci odesláníNew York
Datum odeslání07.02.1946
Poznámka k datu odesláníchybně datovaný dopis 7.1.1946 - správně 7. 2. 1946 - dle kontextu ostatnbí korespondence
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Vlastník prameneCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 927
Stará signatura v IBM56/34
Signatura v IBMŠeb 1946-02-07
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů poslal filharmonikům cigarety - popisuje, kolik je balíků, na koho je zaslal. BM psal do Melantrichu ohledně smlouvy, protože v Americe dostal výhodnou nabídku. Jejich příjezd do Evropy se komplikuje, na víza se čeká dlouho. BM i Rudolf Firkušný by potřeboval nějaké oficiální pozvání. Neví, která z jeho děl se mají na Pražském jaru hrát a kdy přesně se festival koná. Ptá se na možnosti vyplacení peněz jeho příbuzným v Poličce (asi 5 až 10 tisíc korun od jistého Francouze, kterému tyto peníze zůstaly v bance).
Diplomatický přepis dopisu

Leden 7. 1946. New York.            Milý přiteli,Udělali jsme s p. Švecem[1]takovou akci/aby hoši z Filharmonie dostali větší zásilku cigaret a tak jsme to rozdělili/na šest balíků (každý tři kartony t.j.600cig)a poslali na různé adresy z nichž jeden na vás, tak prosim ,odevzdejte to Č.F. jak dojdou,myslim asi d va mesice trvá teď zásilka.Děkuji/vám a pozdravte je od nás.Je to více méně zásluhou p.Švece,a tak kdybyste jim vsugeroval aby mu poslali pozdravy(na mne, ja už to zařídim)tak dalši zásilky budou jistě následovati,což jim bude státi za dopis.Prozatim dostanou18.kartonu tedy 3600 cigareta byl bych rád, kdyby[2]by z nich poslali 3 kartony na adresu:Inz. Jan Švec MĚŘÍN Morava. Psal jsem take K.Novákovi v tom smyslu,tak jen podotýkam, kdyby se jeho dopis náhodou ztratil.[3]            Musel jsem psati Melantrichovi,abych měl jasnou situaci ohledně smlouvy, protože jsem dostal zde nábidku na exklusivni smlouvu,dosti výhodnou a tak bych nechtěl aby byly nějaké nedorozumení později.[4]Ostatně si ještě rozmyslim zdali to i zde podepišu.To by ovšem nemelo žádný vztah k dilum jež jsou v Praze,a jež by Mel. chtěl vydat. Zjejich telegramu vidim ze jste ted u nich, tak mi napištepodrobněji vaše plány.            Co se našeho príjezdu týče, musim vám říci, že je to ještě hodně těžké a komplikované s pasy, visem, a.t.d. a vše trva měsice, než se to vyřídí.[5]            Nemám dosud vlastně ani od Filh. žadné pozvani,vyjma osobniho dopisu Bartosova,a myslim, ze by meli udělati nejakou demarch u vlády,jak pro mne tak i pro Firkušneho,aby nás pozvali,pak by šlo vše mnohem lehčeji. Ani ostatne nevim kdy Festival je,v kterou dobu v květnu,ani co maji v umyslu ode mne hrati.[6]Jeste to neni tak jednoduche,ze by si člověk vzal listek na lod a odjel,jen francouzske visa trva 3 měsice nez vam je daji a vyjma officielnich panu a obchodniku je tezko je dostati, zvlaste kdyz ani nemam zadne pozvani nebo dopis.            Poslali jsme vam novy balik tentokráte s baličky tabáku,doufám že jej brzo dostanete.Něco mi psali naši ohledne zalohy z Melant. podařilo se to?[7]Měl bych možnost dostati nějaky obnos pro ně od jednoho Francouze, Kteremu tam zamrzly penize v bance,nevite jaka je možnost že by je banka vyplatila našim v Poličce?Jednalo by se o 5, mozna 10 tisic korun. On řiká ze bych musel miti nejaký učet že jsem ty penize vydal,nebo něco takoveho,pro něho ty penize jsou beztak ztraceny a on o ne nemá zvláštni zájem,tak možna ze by nějaka transakce sla udelati a našim by to pomohlo.            Kdybyste mohl najiti nejake misto v Praze pro meho bratra, byl bych rad, oni cekaji na mne a myslim ze si netroufaji vas o to pozadati.[8]Psal jsem jiz Honzlovi[9]i Zrzavemu[10].            Napiste mi brzo. mnoho a srdecne vas oba zdravime vašB. Martinů[11] 


Věcné poznámky k DP

[1]Jan Švec a A. Švec byli američtí krajané (viz databáze). [2]Písmena přes sebe. [3]Dopis Karlu Novákovi z této doby se nedochoval.[4]Dopis nakladatelství Melantrich z této doby se nedochoval. [5]Tento Martinů plán se bohužel nikdy neuskutečnil. [6]Již 9. srpna 1945 se František Bartoš dotazuje Bohuslava Martinů, zda by byl ochoten přijet na festival Pražské jaro a které ze svých skladeb by pro festival doporučil (České muzeum hudby, fond Františka Bartoše S 48/804).[7]Další zprávy k tét[8]Martinů se snaží aktivizovat rodinu v Poličce ohledně hledání pracovního místa pro bratra Františka také v dopise do Poličky ze dne 15. ledna 1946: „Sebanek uz dlouho n nepsal, je v Melantrichu a ma asi dost prace,proc mu Fanous nerekne,on jiste by mohl neco pro neho najiti,aspon prozatim nez prijedu,mozna ze by bylo neco i v Melan.“(CBM, PBM Kr 320).[9]Režisér Jindřich Honzl (1894–1953).[10]Jan Zrzavý (1890–1977), český výtvarník a přítel Bohuslava Martinů. [11]Podpis rukou B. Martinů. 


Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek1
Fixacestrojopis, rukopisný podpis (Martinů), vpisky
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Lokace jako předmět
Polička
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
« předchozí
ID 2449 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-