Základní informace
Typ dokumentu Dopis
OdesílatelMartinů, Bohuslav
Odesílatel (korporace)
Lokace odeslání
Poznámka k lokaci odeslání[Schönenberg - Pratteln]
Datum odeslání27.08.1948
PříjemceŠebánek, Karel
Příjemce (korporace)Melantrich
Lokace přijetí
Poznámka k lokaci přijetí[Praha]
JazykČeština
Původ, datum získáníkopie z pozůstalosti K. Šebánka, CBM Polička
Předchozí vlastníkŠebánek, Karel
Současný vlastníkCentrum Bohuslava Martinů v Poličce
Signatura současného vlastníkaPBM Kkš 949
Stará signatura v IBM56/56
Signatura v IBMŠeb 1948-08-27
Obsah a fyzický popis
Stručný obsahBohuslav Martinů doufá, že se Karlu Šebánkovi mezi 15. a 23. zářím ještě jednou podaří přijet do Paříže. Pozvání do Prahy ho velmi překvapilo a měl z něho radost. Nebude však už mít kvůli smlouvě s Princeton University čas zajet tam, navíc to nebylo oficiální pozvání od ministerstva nebo ministra. Nemůže psát, proč odkládá svůj návrat, KŠ to snad jednou pochopí. Rozhodně v tom nejsou žádné postranní úmysly. Uvádí adresu k Paulu Sacherovi, kam mu má hned napsat. BM prosí KŠ, aby rázně zakročil proti svévolnému vydávání jeho děl, žádá adresu [Ultraphonu]. Budou z toho zbytečné problémy. Na cellovou SONÁTU [není jasné, o kterou se jedná; nejspíš o č. 2] má práva "zdejší" nakladatelství [pravděpodobně myslí americké AMP, které vydalo SONÁTU Č. 2 v roce 1944]. Z údajné nahrávky [není známé, že by sonáta byla nahrána před rokem 1956!] nebudou nadšeni.Ještě horší situace se mu jeví se SYMFONIÍ Č. 4, kterou Rafael Kubelík nahrál [Ultraphon Praha 1947, ČF dir. Rafael Kubelík], aniž by zohlednil dost závažné změny, které BM udělal a které budou obsaženy v definitivním vydání [u Boosey and Hawkes z r. 1950]. Neví, co se dá dělat, nechce, aby si RK myslel, že je to proti němu. Kdyby mu byl napsal, BM by změny poslal.
Diplomatický přepis dopisu

Srpen 27. 1948

 

Milý příteli,

Teprve nyní jsem dostal celou korespondenci a tak Ti odpovídám. Doufám že jsi mezi tím dostal můj dopis, pro každý připad opakuji znovu Doufám že budeš moci přijeti do Paříže mezi 15 - a 23 září abychom vše domluvili, je to velmi důležité.[1] Pozváním do Prahy jsem byl velmi překvapen a měl jsem z toho radost[2], ovšem pochybuji že už teď budu míti čas, jsem, na lečení[3] a letím zpět do N.Y. 23. září[4] jak víš podepsal jsem kontrakt v Princeton University[5] a tak pro tento rok nemohu zajet domu. Také bych rád takovou věc vyjednal přímo se zástupci Ministerstva na jejich přímé pozvání a ujištění, prozatím jsem nic nedostal, žádný telegram od Ministra nebo od Ministerstva, neměl jsem také čas byl jsem celou dobu v rukách specialistů kteří se snaží můj zdravotní stav, přivesti do normálu, ač se sám cítím docela dobře. Poděkuj tedy Ministrovi za jeho milé pozvání a ujisti jej že v odkladu mého návratu není žádných postraních myšlenek, jednou to pochopíš, prozatím o tom nemohu psáti. Napiš mi ihned na adresu. P. Sacher, Schonnenberg - Pratteln - Bâle. Suisse. budu zde asi týden.[6] Prosím Tě, zakroč tam energicky u té Společnosti disků, nevím jak si to představují, dosud mne nikdo nepožádal o povolení pro kteroukoliv skladbu. Budu s tím míti nepříjemností a oni také, napiš mi jejich adresu, je to zvláštní chování!

Tu čelovou sonatu má edice zde a nevím jak se budou tvářit až se dozvědí že už je to nahráno.[7] Se 4 Symfonií je to ještě horší, protože jsem tam udělal určité dost vážné změny a korektury tak že partitura vyjde už v definitívním vydání a nebude se ovšem shodovat s diskem. Co s tím lze dělat, nechci aby Kubelík myslel že jsem proti němu ale kdyby mi byli napsali byl bych změny poslal.[8] Těším se na Tvůj dopis.

Tvůj

B. Martinů

 

 

 

Věcné poznámky k DP

[1] K setkání Martinů s K. Šebánkem dojde v Paříži nakonec 6. září 1948 (Mihule, 2017, s. 536).

[2] Rodině do Poličky sděluje 29. srpna 1948: „Z ministerstva školství jsem dostal dopis zase zdali bych nepřijal místo na Akademii, ačkoliv jsem byl vlastně už jmenován, tak si z toho něco vyberte.“ (CBM, PBM Kr 378).

[3] O možnosti návštěvy švýcarských specialistů, kteří by mu mohli být nápomocni v odstanění následků zranění po pádu z terasy, informuje Martinů Šebánka již v předchozím dopise a také rodinu v Poličce (CBM, PBM Kr 378 a Kkš 948),

[4] J. Mihule datuje Martinů odlet až na 26. září 1948 (srov. Mihule, 2017, s. 536)

[5] Martinů byl jmenován profesorem na Princetonské univerzitě, kde působil od října 1948 po tři akademické roky (Mihule, 2017, s. 406). Dopis obsahující jmenování a podmínky práce na prestižní odesílá Roy Dickenson Welch na adresu skladatele již 10. června 1948 (Princeton University Librar, AC107, sig. v IBM PU 1948-06-10),

[6] Martinů byl velmi zklamá politickými poměry v Československu, které zapříči  nily, že se neodvážil odcestovat zpět do vlasti, vše vysvětluje v dopise rodině do Poličky z 19. sprna 1948: „Je to hezké že mne chtějí v Praze viděti, ale ty záruky co se týče odjezdu i vlastně pozváni bych raději viděl od ministerstva samotného, Šebanek je civilní osoba, můj přítel a můj nakladatel ale to je vše, nemůže mi sám slíbit a zaručit odjezd. Žádný dopis od Ministra jsem nedostal, jenom od Šebanka. Ne že bych mu nevěřil ale on v dobré vůli a také ve prospěch edice by mohl býti na omylu. Ostatně to není ani nedůvěra, to víte jak rád bych se vrátil domu a pochybuji že by mne tam chtěli zdržovati kdybych sám se nerozhodl zůstati, ale chtěl jsem využit můj pobyt k upevněni mého zdraví, proto jsem se uplně isoloval ani v Paříži jsem mnoho lidí neviděl, chtěl jsem míti klid a tak jsem se dle toho zařídil. Ostatně v Praze vědí co je mým cílem, tak není třeba se o něčem domlouvati, vrátím se až budu míti něco více officielněji zaručeno.“ (CBM, PBM Kr 378).

[7] Sonáta č. 2 přo violoncello a klavír, H 286, byla vydána u Associated Musc Publisherst v New Yorku již v roce 1944 (Halbreich, 2007, s. 341) a natočena 29. května 1948 Bohušem Heranem a klavíristou Alferdem Holečkem pro Suprahon (Lambert, 2015, s. 16).

 

[8] Martinů Symfonie č. 4, H 305, byla natočena Rafaelem Kubelíkem a Českou filharmonií pro firmu Supraphon 10. června 1948 (Lambert, 2015, s. 17).

Celkový počet listů1
Počet popsaných stránek2
Poznámka
Fixacerukopis, podpis (Martinů)
Dopis

Náhled k dispozici pouze prezenčně v Institutu.

Digitalizace
Kvalita digitalizaceProfi
Digitalizováno v instituci
Datum digitalizace
Poznámka k digitalizaci
Lokace jako předmět
Paříž
Praha
Osoba jako předmět
Korporace jako předmět
Skladba jako předmět
« předchozí
ID 2184 (záznam 1 / 0)
další »
-Rev-